„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden”

Wisława Szymborska

14 marca 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Liczba ta jako jedyna  ma swoje święto, które jest szczególnie popularne w kręgach akademickich i szkolnych w USA. Datę obchodów wybrano nieprzypadkowo.  W notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżoną wartością liczby Pi,  która znalazła swoich wielbicieli  również  w gronie społeczności naszej szkoły. Wyrazem tego było liczne zaangażowanie się młodzieży w znalezienie ciekawostek, wierszy, ilustracji itp. na temat liczby Pi. Wszystkie te informacje uczniowie wykorzystali do wykonania kolorowych plakatów, przykuwających uwagę osób, przechodzących korytarzem w kierunku świetlicy.

Ponadto w  ramach Dnia Liczby Pi uczniowie klas 6-8  odszukali  w swoim otoczeniu „okrągłe” przedmioty. Na zajęciach matematyki zmierzyli ich średnice i obwód za pomocą nitki, tasiemki lub metra krawieckiego. Następnie, korzystając z kalkulatorów, dokonali odpowiedniego obliczenia. W niektórych sytuacjach wyniki obliczeń były imponujące, co świadczyło o rzetelności wykonywania pomiarów przez uczniów.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i kreatywność!

Nauczyciele matematyki: Wanda Porębska, Małgorzata Michalska-Pawlak, Danuta Latowska.