Bezpieczeństwo w sieci

Internet jest piękny i potrzebny – pozwala poznawać świat i rozwijać się, komunikować się i nawiązywać relacje, dostarcza rozrywki i ułatwia mnóstwo spraw dnia codziennego. Mimo to jest też pełen zagrożeń – to cyberprzestępstwa, ale również hejt i przemoc, naruszenia prywatności, manipulacja i uzależnienie od sieci. Jak się przed tym bronić, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Należy poznać wroga i nie dać mu się podejść!

Cyberprzemoc a zasady bezpieczeństwa w sieci

Cyberprzemoc może mieć różne formy i nasilenie, lecz zawsze jest formą przemocy i agresji. Jeśli masz własne profile w mediach społecznościowych, na platformach do gier lub w innych serwisach online, musisz być ostrożny. Ktoś (nawet ktoś, kto Cię nie zna), może np.:

  • przerobić Twoje zdjęcia i filmy w sposób ośmieszający i opublikować je,
  • rozprowadzać fałszywe i krzywdzące informacje na Twój temat,
  • komentować Twoje wpisy w sposób złośliwy, obrażać Cię,
  • zdradzić Twoje sekrety i prywatne informacje,
  • włamać się na Twoje konta i podszyć się pod Ciebie.

Nawet jeden z pozoru niewinny żart może przemienić się w nękanie – takich wpisów czy komentarzy może w sieci pojawić się mnóstwo, mogą być kopiowane i rozpowszechniane przez długi czas i na różne sposoby, a sprawcy cyberprzemocy – nie do wykrycia. Uważaj, jakie informacje i materiały udostępniasz, i komu.

Jeśli doświadczysz agresji lub nienawiści w sieci, zawsze powiedz o tym rodzicom lub nauczycielom albo skorzystaj z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Jeśli jesteś zaniepokojony czyjąś postawą, zrób użytek z opcji blokowania lub zgłoszenia naruszenia. Sam pamiętaj o kulturze w internecie!

Cyberoszuści a zasady bezpieczeństwa w sieci

Zawsze pamiętaj też, że osoba, z którą rozmawiasz w sieci, może być kimś zupełnie innym, niż myślisz. A informacje, które jej udostępnisz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Nawet rozmawiając z kimś, kogo w rzeczywistości znasz (np. z kolegą z klasy), musisz uważać – jeśli ktoś się podszywa pod tę osobę, może wyłudzić od Ciebie wrażliwe informacje lub przesłać materiały, za pomocą których wprowadzi wirusa na twoje urządzenie.

Podwójną uwagę zachowaj w kontaktach z nieznajomymi – np. na forach czy w grupach. Nie możesz wykluczyć, że rozmawiasz z cyberprzestępcą lub osobą, która chce Cię skrzywdzić, wykorzystać do własnych celów, ośmieszyć albo namówić do złego zachowania.  

Zawsze ustalaj bezpieczne nicki i silne hasła, które będziesz co jakiś czas zmieniać. Nie akceptuj zaproszeń od nieznajomych, nie odczytuj podejrzanych wiadomości i nie otwieraj załączników, które w nich się znajdują. Jeśli poznajesz nową osobę w sieci, bądź ostrożny – nie podawaj swoich danych i nie wysyłaj zdjęć. Opowiedz o niej bliskim!

Szkodliwe strony i treści a zasady bezpieczeństwa w sieci

W internecie publikować może każdy. Każdy może przedstawić kłamstwo jako prawdziwą informację. Nie możesz wierzyć wszystkiemu, co przeczytasz lub zobaczysz w internecie. Korzystaj tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych serwisów, a jeśli czegoś nie jesteś pewien, sprawdź to lub poproś bliskich o pomoc.

W internecie możesz natknąć się na treści, które są niebezpieczne i negatywne w odbiorze – pornograficzne, pokazujące przemoc, nawołujące do dyskryminacji, obrażające innych ludzi, zachęcające do niewłaściwego zachowania. Samo ich oglądanie jest nieprzyjemne i prowadzi do złych emocji – lepiej je pominąć!

Naruszenia prywatności a dzieci i młodzież w sieci

Na pewno wiesz, że wszystko, co umieścisz w internecie, już w nim zostanie.

Dlatego zawsze przed wrzuceniem zdjęcia czy filmu, przed napisaniem komentarza, przed wysłaniem wiadomości, przed podaniem danych zastanów się, czy powinieneś to zrobić. Czy to może obrócić się przeciwko Tobie lub innym? Czy masz zgodę osoby, która jest na zdjęciu lub filmie?

Co za dużo, to niezdrowo. Uzależnienie od sieci!

Nie ma nic złego w korzystaniu z internetu, jeśli jest się świadomym jego zagrożeń i podchodzi się do niego z ostrożnością i nieufnością. Mimo to trzeba też pamiętać, że internet może uzależnić i stać się nałogiem! Nie korzystaj z internetu całymi dniami, zadbaj o czas na „analogowe” aktywności – spotkania ze znajomymi, jazdę na rowerze, grę w piłkę, rysowanie, czytanie książek, śpiewanie, czy cokolwiek innego zechcesz.

Czym grozi uzależnienie od internetu? Przestaniesz z niego „wychodzić” – będziesz żyć tylko online i czuć się coraz bardziej samotnie. Możesz stracić wielu przyjaciół i zaufanie rodziny i przestać realizować swoje pasje. A jeśli już będziesz zmuszony do wylogowania się, staniesz się smutny i zły – nikt nie chce tak żyć!

Spędzanie czasu online szkodzi też organizmowi – cierpią zwłaszcza oczy i kręgosłup. Musisz zadbać o przerwy i codzienny ruch. To może być nawet spacer!

źródło:https://www.giganciprogramowania.edu.pl/blog/bezpieczenstwo-dziecka-w-sieci-wskazowki-dla-rodzicow-i-dzieci