Biblioteka

      Biblioteka szkolna i czytelnia funkcjonują w dwóch salach 106 i 107, oferując swoim czytelnikom bogaty wybór książek, zbiorów specjalnych oraz innych dokumentów przydatnych uczniom, nauczycielom i rodzicom.

       Podstawę księgozbioru biblioteki stanowi literatura dla dzieci i młodzieży oraz lektury dla klas I-VIII . Wyodrębniony został księgozbiór podręczny, w skład którego wchodzą encyklopedie, słowniki, leksykony, wydawnictwa albumowe, atlasy, przewodniki itp. Można z niego korzystać na miejscu – w czytelni.

Biblioteka i czytelnia otwarte są dla uczniów codziennie w godzinach 7.45 – 14.35.

W BIBLIOTECE:
• chętnie Cię widzimy,
• nie stawiamy stopni,
• do niczego nie zmuszamy.

W BIBLIOTECE MOŻESZ:
• samodzielnie wybierać i wypożyczać książki,
• czytać czasopisma,
• wyszukiwać informacje,
• myśleć,
• mieć spokój,
• uśmiechać się.

——————————————————————————————————————-

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych. 
Uroczystość zorganizowana została przy współpracy z filią nr 6 Biblioteki Miejskiej.
Uczniowie po złożeniu przyrzeczenia zostali przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał książkę oraz kolorową zakładkę.

Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W październiku  2020 roku w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.


W okresie od 21 do 31 października 2019r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku odbyło się osiem lekcji bibliotecznych dla uczniów klas I-III naszej szkoły.   
Uczniowie zostali zapoznani z ogólnymi zasadami funkcjonowania i korzystania z biblioteki. Poznali nazwy pomieszczeń bibliotecznych i ich funkcje. 
Mali czytelnicy zostali zapoznani z  regulaminem  biblioteki, zasadami wypożyczeń i zwrotów książek oraz układem zbiorów na półkach.

Omówione zostały zasady postępowania z książką, a także  zachowania w bibliotece zarówno w czytelni jak i w wypożyczalni.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„My uczniowie pierwszej klasy,
  uroczyście przyrzekamy,
  że szanować cię będziemy,
   krzywdy zrobić Ci nie damy.”

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych. Specjalnie na tę okazję nauczyciele biblioteki przygotowali prezentację twórczości Juliana Tuwima. Dzieci wysłuchały wiersza „Lokomotywa” oraz poznały  zainteresowania poety, gdy był ich rówieśnikiem. Pierwszoklasiści wykazali się doskonałą znajomością bajek, baśni i wierszyków.

Poznali bibliotekę i jej zbiory oraz nauczyli się samodzielnie wypożyczać książki.Po uroczystym przyrzeczeniu zostali przyjęci do grona czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał certyfikat oraz samodzielnie wykonaną kolorową zakładkę do książki.

Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie  w pamięci najmłodszych czytelników.

 Życzymy miłej lektury!


 

NOC BIBLIOTEK

W sobotę, 5 października 2019 r., w godzinach wieczornych, w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Noc bibliotek” uczniowie klasy 3 D wzięli udział w zajęciach warsztatowych „Rozszerzona rzeczywistość i roboty”. Ich organizatorem było Centrum Doskonalenia Nauczycieli  we Włocławku.

         Tegoroczny temat brzmiał: „Znajdźmy wspólny język”. Stanowiło to inspirację do podróży w wirtualną przyszłość i przeszłość – z gwarą kujawską.

Dzieci miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji.  Uczestniczyły w koncercie połączonym ze spotkaniem osób upowszechniających gwarę kujawską, a także przenosiły się  do przyszłości, poznając możliwości robotów poprzez ich programowanie.

         Spotkaniu towarzyszyło wiele emocji, od zadowolenia z poznania innych osób, poprzez radość z wykonania zadania, do odrobiny  strachu po przejściu ciemnego labiryntu, tylko z latarką, zorganizowanego w czeluściach bibliotecznych regałów.

Wieczór był bardzo udany!


 Również 5 października 2019 r. uczniowie klasy II d wraz z wychowawcą  Panią Anną Wojterską  wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek”. To wielkie święto bibliotek i czytania, w niekonwencjonalny sposób mające na celu zachęcenie do korzystania z zasobów bibliotek jako miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W tym roku odbywało się ono pod hasłem” Znajdź wspólny język”. Tego dnia pełni oczekiwań drugoklasiści wybrali się do Biblioteki Publicznej – fila  przy ulicy Żytniej. Atrakcją wieczoru były gry planszowe.Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Wybór gier był bardzo duży. Ćwiczyły spostrzegawczość i logiczne myślenie. Dzieci świetnie się bawiły. Podczas toczących się rozgrywek emocji było co niemiara. Każdy chciał wygrać. Wśród uczestników panował wyśmienity nastrój. Wszyscy emanowali pozytywną energią. To był bardzo udany i pełen wrażeń wieczór.


       Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. 

Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. 

Pierwsza edycja „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków” w roku szkolnym 2018/2019 była ogromnym sukcesem – akcja objęła wszystkie szkoły podstawowe w Polsce, które otrzymały bezpłatne zestawy książek oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych. 

W tym roku szkolnym nasza szkoła również przystąpiła do konkursu.
W akcji udział bierze klasa  3a, 3c, 2a.

 

————————————————————————————————-

Podsumowanie pierwszego semestru w bibliotece szkolnej.

W pierwszym semestrze uczniowie klas 1-3 wypożyczyli 487 książek. Najwięcej wypożyczeń miała klasa 2a, która skorzystała z biblioteki 75 razy.

Klasom starszym udostępniono 418 lektur. Najchętniej z biblioteki korzystała klasa 5d, która wypożyczyła 39 książek.

Nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili  15 lekcji bibliotecznych w klasach 1-3 i 152 lekcje edukacji czytelniczej w klasach 4-8.

        Dużym zainteresowanie cieszy się także czytelnia szkolna z internetowym centrum informacji internetowej, którą odwiedza średnio 20 uczniów dziennie.

        Nauczyciele z biblioteki organizowali oraz pomagali w organizacji wielu wydarzeń i konkursów np.:

 • „Czytamy 8 nowel na ósmą rocznicę Narodowego Czytania”
 • przystąpienie do projektu: „ Wychowanie przez czytanie”
 • Przystąpienie do akcji Gang Słodziaków
 • „Razem przeciwko przemocy” – konkurs i przygotowanie gazetek ściennych.
 • Lekcje biblioteczne przy współpracy z filią nr 6 Biblioteki Miejskiej.
 • Pasowanie na czytelnika dla uczniów klas 1.
 • Udział w konferencji ogólnopolskiej organizowanej przez KSW pt„ Janusz Korczak, Stefania Wilczyńska. Starość i umieranie- dziecko i wychowanie”.
 • Udział w akcji organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną : „Noc bibliotek”
 • Redagowanie czasopisma szkolnego „Szkolniaczek”
 • VI Międzyklasowy Konkurs Recytatorski „ A to Polska właśnie…”
 • Wierszykarnia w CK Browar B
 • Międzyszkolny konkurs o zdrowiu organizowany przez PCK Włocławek
 • Lekcje biblioteczne w MBP filia nr 6.
 • Szkoła Do Hymnu
 • projekt  ,,Znam zabytki mojego miasta!”
 • projekt „ Szkoła Pamięta”
 • Międzyszkolny Konkurs Piosenki Świątecznej

Sprawowali także opiekę nad uczniami podczas wyjść i wycieczek.

 

————————————————————————–

Kubusiowi – przyjaciele natury

Od stycznia do czerwca 2020 roku uczniowie klas II A oraz III C będą realizować program : „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Cele programu:

– zachęcenie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne,

– kształtowanie szacunku do przyrody,

– kształcenie dobrych  nawyków w zakresie  odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

W ramach realizacji programu uczniowie naszej szkoły  poznają zasady dbania o środowisko naturalne , aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści,  jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców.

Zajęcia w ramach realizacji treści programu prowadzą w klasach II a i IIIc    panie:  Beata Bieńkowska i Aneta Lewandowska.

Zapraszamy na stronę projektu-  https://przyjacielenatury.pl 

———————————————————————————————————

Klasa VB brała udział w ogólnopolskim programie „Wychowanie przez czytanie” skierowanym do uczniów klas V-VII szkół podstawowych. W ramach tego projektu uczniowie omawiali wybrane opowiadania z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i wysłuchali głośnego czytania wykonanego przez uczniów i nauczyciela Iwonę Palińską – Kacprowicz.

Równolegle na edukacji czytelniczej opowiadania były czytane we wszystkich klasach V, VI i VII.

Uczniowie namalowali sceny dotyczące wybranej wartości ( szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, wolność, przyzwoitość, optymizm, przyjaźń, solidarność, piękno, mądrość) oraz uczestniczyli w wideoprezentacji pt.: „uczciwość, samodyscyplina, odpowiedzialność, przyzwoitość”.

Prezentacja zrealizowana została w ramach programu edukacyjnego dla szkół pt. WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE.