Biblioteka szkolna i czytelnia funkcjonują w dwóch salach 106 i 107, oferując swoim czytelnikom bogaty wybór książek, zbiorów specjalnych oraz innych dokumentów przydatnych uczniom, nauczycielom i rodzicom.
Podstawę księgozbioru biblioteki stanowi literatura dla dzieci i młodzieży oraz lektury dla klas I-VIII . Wyodrębniony został księgozbiór podręczny, w skład którego wchodzą encyklopedie, słowniki, leksykony, wydawnictwa albumowe, atlasy, przewodniki itp. Można z niego korzystać na miejscu – w czytelni.
Biblioteka i czytelnia otwarte są dla uczniów codziennie w godzinach 7.45 – 14.30
W BIBLIOTECE:
• chętnie Cię widzimy,
• nie stawiamy stopni,
• do niczego nie zmuszamy.
W BIBLIOTECE MOŻESZ:
• samodzielnie wybierać i wypożyczać książki,
• czytać czasopisma,
• wyszukiwać informacje,
• myśleć,
• mieć spokój,
• uśmiechać się.
Spotkanie z… Mikołajem Kopernikiem
27 lutego 2023r. odbyły się lekcje biblioteczne dla klas szóstych. Tematem przewodnim zajęć było przybliżenie sylwetki wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który jest jednym z patronów roku 2023. Na tej niecodziennej lekcji w czytelni szkolnej uczniowie zapoznali się z bardzo ciekawymi faktami z życia oraz odkryć zacnego naukowca. Uczniowie obejrzeli krótki filmik, rozwiązali krzyżówkę i kartę pracy. Dumą napawał ich fakt , iż jeden z Wielkich Polaków pochodzi z pobliskiego Torunia, który tak często odwiedzają.
I miejsce- Alicja Lewandowska, 3c
II miejsce – Lena Marciniak, 3d
III miejsce- Naomi Kitłowska, 2d
III miejsce- Amelia Jaskólska, 3d
wyróżnienie: Jan Andrzejewski, 3d
I miejsce- Nina Kwiatkowska, 8e
II miejsce – Zuzanna Rudzińska, 8d
III miejsce – Aleksander Andrzejewski, 5b
Spotkanie w MBP
Nasza biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o książki autorstwa pana Antoniego Benedykta Łukaszewicza. Ten laureat licznych nagród za swoje publikacje , m.in. Ministra Kultury i Sztuki, a także Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego chętnie spotyka się z czytelnikami, aby popularyzować kulturę i gwarę kujawską. Teraz nasi uczniowie będą mogli dowiedzieć się, co na Kujawach znaczyły słowa: lapa, drewnioki czy bunda.
W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Tolerancji przypada 16 listopada.
W Deklaracji Zasad Tolerancji stwierdzono, że „tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawcą uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej tolerancji. Wypowiadali się na temat znaczenia słów: tolerancja, stereotyp, uprzedzenie. Wysłuchali przykładów wziętych z życia codziennego oraz obejrzeli film „Urodziny Maćka- o tolerancji”.
———————————————————————————————————————————–
Gimnastyka w rytm wierszyka
Janina Porazińska swoją twórczość poświęciła szczególnie dzieciom. Pisała:
„Kochane dzieci!
W mym domku siadam,
papier rozkładam,
maczam stalówkę,
podpieram główkę
i opowiadam.”
Dzień urodzin pani Janiny Porazińskiej,tj. 29 września ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. W naszej szkole głośno czytamy także w październiku.
Klasa 3A usłyszała o lekturze „Pamiętnik Czarnego Noska” i z nią gimnastykowała się na lekcji WF, wykonując różne ćwiczenia gimnastyczne. Ćwiczenia wykonywane były także do wierszy głośno czytanych przez nauczyciela – bibliotekarza. Wiersze, autorstwa Jana Brzechwy inspirujące do ćwiczeń, to: „Na wyspach Bergamutach”, „Kaczka Dziwaczka”, „Mucha”, „Żółw”, „Małpy” i „Leń”.
Lekcja upłynęła radośnie i bardzo szybko.
———————————————————————————————————————————–
Książka uczy i bawi
Czytajmy książki! Jak mawiała polska noblistka Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Dosłownie uczniowie klasy 8b uczestniczyli w zabawie z książkami. Wykorzystali lekturę pt. „Pan Tadeusz” do ćwiczeń sprawnościowych na lekcji wychowania fizycznego, pokonując testy i sprawdzając swoje możliwości.
Wyzwaniem było przejście z książką na głowie. Była to emocjonująca lekcja.
W ten sposób upamiętniliśmy Rok Romantyzmu.
Dzień Uśmiechu w bibliotece
7 października 2022 roku bibliotekę odwiedziły klasy: 2c i 3 d, by wypożyczyć książki. Każdy uczeń otrzymał radosny uśmiech. Uświadomiliśmy uczniom rolę uśmiechu w życiu każdego człowieka i w poprawieniu nastroju. Stworzyliśmy okazję do doświadczania radości ze wspólnej zabawy. Uczniowie powitani zostali „iskierką przyjaźni” oraz rymowanką:
„Wszyscy mali oraz duzi
Mają uśmiech dziś na buzi,
Każdy dzisiaj to pamięta:
Buzia ma być uśmiechnięta”.
Na zakończenie miłych odwiedzin uczniowie otrzymali zakładki do książek do pokolorowania i używania. Czas pobytu uczniów w bibliotece umilała muzyka relaksacyjna z odgłosami natury.
———————————————————————————————————————————–
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
stał się okazją do zaprezentowania umiejętności poprawnego czytania przez uczniów – przedstawicieli klas III – cich naszej szkoły. Uczniowie czytali teksty autorstwa pani Jadwigi Jałowiec „Siądź przy leśnej drodze…” i pana Jacka Cudnego „Wiersze za jeden uśmiech” i „Zwierzaki”.
Klasy reprezentowali następujący uczniowie:
Kl. III A
– Kornelia Kudlińska
– Hubert Łuczak
– Nina Peplińska
Kl. III B
– Kornel Kontowicz
– Ada Zielińska
– Filip Wudarczyk
Kl. III C
– Adam Ziółkowski
– Justyna Waszkiewicz
– Michał Cichocki
Kl. III D
– Nikola Jankowska
– Jan Andrzejewski
– Aleksandra Janecka
Kl. III E
– Filip Ździebłowski
– Julia Dobrowolska
– Gabrysia Ziółkowska
Uczestnikom tegorocznej akcji czytelniczej serdecznie dziękujemy i zachęcamy do jak najczęstszego czytania w domu z najbliższymi, korzystając z księgozbioru naszej szkolnej biblioteki.