Biblioteka

      Biblioteka szkolna i czytelnia funkcjonują w dwóch salach 106 i 107, oferując swoim czytelnikom bogaty wybór książek, zbiorów specjalnych oraz innych dokumentów przydatnych uczniom, nauczycielom i rodzicom.

       Podstawę księgozbioru biblioteki stanowi literatura dla dzieci i młodzieży oraz lektury dla klas I-VIII . Wyodrębniony został księgozbiór podręczny, w skład którego wchodzą encyklopedie, słowniki, leksykony, wydawnictwa albumowe, atlasy, przewodniki itp. Można z niego korzystać na miejscu – w czytelni.

Biblioteka i czytelnia otwarte są dla uczniów codziennie w godzinach 7.45 – 14.30

W BIBLIOTECE:
• chętnie Cię widzimy,
• nie stawiamy stopni,
• do niczego nie zmuszamy.

W BIBLIOTECE MOŻESZ:
• samodzielnie wybierać i wypożyczać książki,
• czytać czasopisma,
• wyszukiwać informacje,
• myśleć,
• mieć spokój,
• uśmiechać się.


 

Spotkanie z… Mikołajem Kopernikiem

27 lutego 2023r. odbyły się lekcje biblioteczne dla klas szóstych. Tematem przewodnim zajęć było przybliżenie sylwetki wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który jest jednym z patronów roku 2023. Na tej niecodziennej lekcji w czytelni szkolnej uczniowie zapoznali się z bardzo  ciekawymi faktami z życia oraz odkryć zacnego naukowca. Uczniowie obejrzeli krótki filmik, rozwiązali krzyżówkę i kartę pracy. Dumą napawał ich fakt , iż jeden z Wielkich Polaków pochodzi z pobliskiego Torunia, który tak często odwiedzają.


„(Nie) oceniaj książki po okładce” to konkurs , którego celem było wykonanie i zaprojektowanie okładki, ilustracji dotyczącej wybranej (ulubionej) książki lub opisanie jej poprzez dowolny tekst literacki .Wyniki i nagrodzone prace:
Kategoria I – klasy I-III

I miejsce- Alicja Lewandowska, 3c

II miejsce – Sara Ornat, 3c
 

II miejsce – Lena Marciniak, 3d

III miejsce-  Naomi Kitłowska, 2d

III miejsce-  Amelia Jaskólska, 3d

wyróżnienie: Jan Andrzejewski, 3d

Kategoria II:  klasy IV-VIII

I miejsce- Nina Kwiatkowska, 8e

II miejsce – Zuzanna Rudzińska, 8d

III miejsce – Aleksander Andrzejewski, 5b

wyróżnienie : Nikola Orlińska, 8e
 

Spotkanie w MBP

Nasza biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o książki autorstwa pana Antoniego Benedykta Łukaszewicza. Ten laureat licznych nagród za swoje publikacje , m.in. Ministra Kultury i Sztuki, a także Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego chętnie spotyka się z czytelnikami, aby popularyzować kulturę i gwarę kujawską. Teraz nasi uczniowie będą mogli dowiedzieć się, co na Kujawach znaczyły słowa: lapa, drewnioki czy bunda.

W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Tolerancji przypada  16 listopada.

W Deklaracji Zasad Tolerancji stwierdzono, że „tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawcą uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej tolerancji. Wypowiadali się na temat znaczenia słów: tolerancja, stereotyp, uprzedzenie. Wysłuchali przykładów wziętych z życia codziennego oraz obejrzeli film „Urodziny Maćka- o tolerancji”.

———————————————————————————————————————————–

Gimnastyka w rytm wierszyka

Janina Porazińska swoją twórczość poświęciła szczególnie dzieciom. Pisała:

„Kochane dzieci!

  W mym domku siadam,  

   papier rozkładam,

   maczam stalówkę,

   podpieram główkę

   i opowiadam.”

Dzień  urodzin pani Janiny Porazińskiej,tj. 29 września ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. W naszej szkole głośno czytamy także w październiku.

Klasa 3A usłyszała o lekturze „Pamiętnik Czarnego Noska” i z nią gimnastykowała się na lekcji WF, wykonując różne ćwiczenia gimnastyczne. Ćwiczenia wykonywane były także do wierszy głośno czytanych przez nauczyciela – bibliotekarza. Wiersze, autorstwa Jana Brzechwy inspirujące do ćwiczeń, to: „Na wyspach Bergamutach”, „Kaczka Dziwaczka”, „Mucha”, „Żółw”, „Małpy” i „Leń”.

Lekcja upłynęła radośnie i bardzo szybko.

 

———————————————————————————————————————————–

Książka uczy i bawi

         Czytajmy książki! Jak mawiała polska noblistka Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Dosłownie uczniowie klasy 8b uczestniczyli w zabawie z książkami. Wykorzystali lekturę pt. „Pan Tadeusz” do ćwiczeń sprawnościowych na lekcji wychowania fizycznego, pokonując testy i sprawdzając swoje możliwości.

        Wyzwaniem było przejście z książką na głowie. Była to emocjonująca lekcja.

W ten sposób upamiętniliśmy Rok Romantyzmu.


Dzień Uśmiechu w bibliotece

7 października 2022 roku bibliotekę odwiedziły klasy: 2c i 3 d,  by wypożyczyć książki. Każdy uczeń otrzymał radosny uśmiech. Uświadomiliśmy uczniom rolę uśmiechu w życiu każdego człowieka   i w poprawieniu nastroju. Stworzyliśmy okazję do doświadczania radości  ze wspólnej zabawy. Uczniowie powitani zostali „iskierką przyjaźni” oraz rymowanką:

 „Wszyscy mali oraz duzi
Mają uśmiech dziś na buzi,
Każdy dzisiaj to pamięta:
Buzia ma być uśmiechnięta”.

Na zakończenie miłych odwiedzin uczniowie otrzymali zakładki  do książek do pokolorowania i używania. Czas pobytu uczniów w bibliotece umilała muzyka relaksacyjna  z odgłosami natury.


———————————————————————————————————————————–

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

stał się okazją do zaprezentowania umiejętności poprawnego czytania przez uczniów – przedstawicieli klas III – cich naszej szkoły. Uczniowie czytali teksty autorstwa pani Jadwigi Jałowiec „Siądź przy leśnej drodze…” i pana Jacka Cudnego „Wiersze za jeden uśmiech” i „Zwierzaki”.

Klasy reprezentowali następujący uczniowie:

Kl. III A

– Kornelia Kudlińska

– Hubert Łuczak

– Nina Peplińska

Kl. III B

– Kornel Kontowicz

– Ada Zielińska

– Filip Wudarczyk

Kl. III C

– Adam Ziółkowski

– Justyna Waszkiewicz

– Michał Cichocki

Kl. III D

– Nikola Jankowska

– Jan Andrzejewski

– Aleksandra Janecka

Kl. III E

– Filip Ździebłowski

– Julia Dobrowolska

– Gabrysia Ziółkowska

Film prezentujący umiejętności czytelnicze dzieci: https://youtu.be/526hn0sbxaU

 

Uczestnikom tegorocznej akcji czytelniczej serdecznie dziękujemy i zachęcamy do jak najczęstszego czytania w domu z najbliższymi, korzystając z księgozbioru naszej szkolnej biblioteki.