Edukacja regionalna

Spotkanie z Tiną Berk-nasza regionalna pisarka.

W deszczowy wtorek, 19 grudnia 2023 r. w bibliotece szkolnej mieliśmy wyjątkowy zaszczyt gościć młodą i utalentowaną autorkę książek dla młodzieży: „Ta jedna gwiazda” i „Sonder”, piszącą pod pseudonimem Tina Berk, prywatnie Agatę Brzezińską. Spotkanie autorskie w murach szkolnych pozwoliło zebranym uczniom poczuć magię obcowania z pisarzem. Autorka książek przedstawiła uczestnikom spotkania tajniki procesu wydawniczego oraz uchyliła rąbka tajemnicy, dotyczącego swojego stylu pisarskiego, inspiracji pisarskiej oraz fascynacji różnymi rodzajami i gatunkami literatury. Magii spotkania dopełniły rozmowy wokół fabuły książek, jak i Jej życia równoległego, czyli studiów p. Agaty Brzezińskiej. Z rozmów dowiedzieliśmy się o pisaniu artykułów do czasopism m. in. „Zupełnie Inny Świat” oraz współredagowaniu wydawnictw periodycznych.
Zebranym podczas spotkania czas zatrzymał się w miejscu. Zadawaniu wnikliwych pytań Komuś Kto „wiedzie ciekawe życie” nie byłoby końca, gdyby nie to, że czas upływa niepostrzeżenie szybko i a życie człowieka nie stoi w miejscu.

Dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne powieści.

 TYDZIEŃ REGIONALNY W SP2

Niezwykłe spotkanie z historią.
5 czerwca 2023 roku uczniowie klas 2b i 2d wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Swoją przygodę z historią rozpoczęli od przyjazdu do Wenecji. Tu czekała na nich atrakcja- przejazd kolejką wąskotorową do Biskupina, gdzie poznali miejsca i zabytki związane z początkami państwa polskiego. Pełni wrażeń i wiedzy bezpiecznie wrócili do Włocławka.

W czwartek,18.05.2023 r. klasy IB i IVB wybrały się na wycieczkę do skansenu  w Kłóbce. Był to nie tylko wyjazd poznawczy, ale także integrujący uczniów obu klas. Dzieci wspaniale poradziły sobie z zadaniami towarzyszącymi podczas zwiedzania gospodarstw w skansenie. Z zaangażowaniem ubijały w kierzance masło. Chętnie wspólnie uczestniczyły w warsztatach. W wolnym czasie bawiły się i obserwowały zwierzęta w zagrodach. Wspierały się wiedzą, doświadczeniem  i humorem. Już cieszą się, że w przyszłym roku szkolnym również razem wybiorą się na zieloną szkołę.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ilona Tomczak, Małgorzata Bodenszac, Iwona Palińska-Kacprowicz i Katarzyna Floryńska.

https://youtu.be/b6zmeGVF57w

„Cudze chwalicie, swego nie znacie –

                             Kujawy i okolice. Nasza mała Ojczyzna”    

Cele ogólne Tygodnia regionalnego:

– kształtowanie postawy patriotycznej,

– poznanie historii, tradycji, kultury, kulinariów, legend, podań regionu Kujaw,

– kształtowanie więzi z krajem ojczystym, regionem i świadomości obywatelskiej,

-kształtowanie przynależności do wspólnoty regionalnej.

Osiągnięcie tych celów było możliwe przy współpracy z Centrum Kultury „Browar B”, Miejską Biblioteką Publiczną Filia nr 11 oraz z osobami prywatnymi  w szczególny sposób związanymi z Kujawami.

Uczniowie klas: 5c, 5d, 6b, 6d, 7a, 7b w Filii nr 11 wysłuchali wykładu „ Kujawy –historia, obrzędy, tradycje i zwyczaje”. Następnie udali się do garderoby Zespołu Pieśni  i Tańca „Kujawy”, gdzie mogli nie tylko dowiedzieć się, jak wygląda tradycyjny strój kujawski, ale także przymierzyć jego elementy. Natomiast uczniowie klas 4a i 4b udali się do MBP przy ulicy Warszawskiej, gdzie dowiedzieli się o tradycjach Świąt Wielkanocnych na Kujawach.

W ciekawym spotkaniu brali udział uczniowie klasy 3a i klasy 6a. W murach szkoły gościli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”, którzy najpierw opowiedzieli historię tańca regionalnego, a następnie przeprowadzili zajęcia praktyczne. Uczniowie chętnie powtarzali kroki za instruktorem, p. Maciejem Mielczarskim. Może niektórzy będą chcieli kontynuować swoją przygodę z kujawiakiem i „Kujawami”?

Jak Kujawy to Włocławek, jak Włocławek to… fajans. Uczniowie klas 4-6 na lekcjach plastyki mieli okazję poznać wzory kujawskie specyficzne dla naszego regionu. Po obejrzeniu filmu „Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu” spróbowali swoich sił na papierowych talerzach. Jak im poszło? Oceńcie sami!

W czytelni szkolnej miało miejsce szczególne wydarzenie. W ramach Tygodnia Regionalnego prezentowaliśmy wystawę przedmiotów charakteryzujących kujawski region. Pięknie prezentowały się fajansowe naczynia w kobaltowych kolorach i charakterystycznym kwiatowym wzorem, haftowane serwety oraz duża lalka w stroju Kujawianki. Wystawie towarzyszyła wystawka książek i map poświęcona Kujawom i Włocławkowi oraz projekcja filmu o folklorze kujawskim.

Wystawa, która budziła zachwyt i refleksję nad bogactwem naszego folkloru,  powstała między innymi dzięki uprzejmości włocławskiej regionalistki, pani Krystyny Zagrabskiej.  Zwiedziły ją 22 klasy.

Zwieńczeniem wystawy w czytelni i zdobytej wiedzy na lekcjach było  uzupełnienie kart pracy, które prawidłowo wypełnione wzięły udział  w losowaniu nagród.

Podczas lekcji muzyki uczniowie klas 4-7 wysłuchali kapeli ludowej i poznali podstawowe cechy charakterystyczne dla kujawiaka. Uczyli się także wyklaskiwać jego rytm i podstawowych kroków tego tańca. Na technice poznali różne przepisy dań regionalnych. Ciekawe, czy wykorzystają je wraz z rodzicami podczas przygotowań potraw wielkanocnych? Na lekcjach języka polskiego uczniowie sprawdzali, czy znają gwarę kujawską, a na historii  prześledzili najważniejsze wydarzenia z przeszłości regionu. Ósmoklasiści w ramach WOS-u „wybrali się” z wizytą do Urzędu Miasta i przygotowali poradnik „Nie taki Urząd straszny…Kilka porad dla zaczynających przygodę z urzędem”. Na lekcji fizyki uczniowie klas 7-8 bliżej poznali jednego z wybitniejszych przedstawicieli naszego regionu, jakim jest Mikołaj Kopernik, a na chemii dowiedzieli się, że oprócz Anwilu Włocławek na terenie naszego województwa istnieją Zakłady Chemiczne Nitro- Chem w Bydgoszczy, które produkują m.in. folię oraz produkty dla przemysłu zbrojeniowego i chemicznego. Podczas zajęć na biologii uczniowie obejrzeli film o Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, poznali obiekty przyrodnicze regionu cenne w skali Europy i świata. Natomiast na  geografii zobaczyli film pt. „ Nie zdajecie sobie sprawy, jakie piękne są Kujawy”, który był punktem wyjścia do stworzenia plakatów reklamujących nasz region i zachęcających do obejrzenia różnych obiektów nie tylko na terenie Włocławka.

Po całym tygodniu możemy powiedzieć, że trochę lepiej znamy Kujawy, ale jest jeszcze wiele do zobaczenia. Może ciąg dalszy za rok?

TYDZIEŃ REGIONALNY W KLASACH I-III

Podczas trwania w naszej szkole Tygodnia regionalnego w klasach młodszych zrealizowano kilka ciekawych zajęć, mających na celu bliższe poznanie naszego regionu, jakim są Kujawy.  

Uczniowie klas I uczestniczyli w wirtualnym zwiedzaniu Skansenu Etnograficznego w Kłóbce i Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Zapoznali się z drewnianą architekturą i kulturą ludową Ziemi Dobrzyńskiej i Kujaw. Obejrzeli drewniane zabudowania z wyposażeniem wnętrz, tradycyjne przedmioty i narzędzia ukazujące codzienne życie rodzin chłopskich. Został zaprezentowany strój ludowy kujawski dla mężczyzny i kobiety, a uczniowie podczas zajęć plastycznych mieli możliwość pokolorowania takiego stroju. Na zajęciach edukacji muzycznej obejrzeli film, przedstawiający taniec ludowy kujawiak, jak również wysłuchali i uczyli się śpiewać piosenki pt. ,,Ja Kujawiak, Ty Kujawiak”. Podczas czwartkowych
i piątkowych długich przerw uczniowie mieli możliwość nauczyć się tańczyć  kujawiaka. Odbyły się także pogadanki
i prezentacje związane z tradycją regionu włocławskiego, dotyczące sztuki malowania fajansu.

Uczniowie klas II zapoznali się z ciekawostkami i tradycjami dotyczącymi Kujaw oraz wykonali następujące prace: menu kujawskie, talerzyki wzorowane na włocławskim fajansie. Kolorowali także strój kujawski i nauczyli się piosenki, pt. „Jesienny kujawiaczek”.

         Uczniowie klas III z uwagą, oglądając prezentacje multimedialne, wysłuchali ciekawostek dotyczących tradycji związanych z naszym terenem. Dzieci poznały m.in. kujawski folklor, wycinały  papierowe serwetki, rzeźbiły    w plastelinie rzeźby ludowe, śpiewały piosenki oraz tańczyły kujawiaka pod okiem instruktora tańca. Kolorowy świat fajansu i kujawskich wzorów przybliżył uczniom wykonanie malowanych talerzy. Poznali i  nazywali części stroju Kujawiaka i Kujawianki, Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wierszy o miłości do Kujaw, napisanych i czytanych przez specjalnie zaproszonego gościa – poetkę  Małgorzatę Pietrzak. Kujawy to także kuchnia, którą wyróżnia pełna paleta smaków. Informacje o staropolskich potrawach stały się  inspiracją do wykonania z masy solnej rogalików barcińskich.

Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, dostarczyły wielu ciekawych informacji i były okazją do wspólnej zabawy.

———————————————————————————————————————————-

W poszukiwaniu wiosny –wycieczka regionalna 21 marca 2023 roku uczniowie  klas 8a i 8f świętowali Pierwszy Dzień Wiosny w Toruniu. Ósmoklasiści mieli okazję poznać świat ludzi ociemniałych. Niewidzialny Dom jest nowym miejscem na mapie toruńskich atrakcji. To unikatowa, edukacyjno-turystyczna propozycja, jedna z pięciu tego typu na całym świecie, pokazująca świat z wyłączeniem zmysłu wzroku. Tam uczniowie mieli okazję wziąć udział we warsztatach, porozmawiać z osobami niewidomymi, zapoznać się z ich codziennym funkcjonowaniem. Po wizycie w Niewidzialnym Domu uczniowie zwiedzili toruńską starówkę i zjedli słynne toruńskie pierniki. Nie zapomnieli także odwiedzić najsłynniejszego „mieszkańca” Torunia. Wspólne zdjęcia z Mikołajem Kopernikiem będzie miłą pamiątką z tej wyprawy.

ŚWIĄTECZNE TRADYCJE             

Największym i najpiękniejszym świętem kościelnym , mającym wybitnie charakter rodzinny, jest zbliżające się Boże Narodzenie. Na ziemi kujawskiej od niepamiętnych już czasów ludzie przestrzegają świątecznej tradycji. Zawsze obowiązywało generalne  sprzątanie . Trzepano i czyszczono odzież, koce i chodniki. Skrupulat- nie przygotowywano wymyślne potrawy na okres świąt, który trwał co najmniej kilka dni. W Wigilię Bożego Narodzenia dzieci, młodzież i dorośli utrzymywali ścisły post od rana aż do zmierzchu, do ukazania się pierwszej gwiazdy na niebie. Później radośnie witano porę wieczerzy. Domownicy zasiadali do stołu przykrytego białym obrusem, pod którym kładziono wiązki siana. Na stół stawiano dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa. Pod każdy talerz kładziono pieniążek i łuskę z karpia. Przedmioty te według wierzeń zapewniają pomyślność finansową w kolejnym roku. Do wigilijnego uszka wkładano obrany migdał. Kto go znalazł, miał pomyśleć życzenie, które spełnić się miało w nadchodzącym roku. Aby szczęśliwie wiodło się cały rok, dwanaście wigilijnych potraw trzeba było zjeść bez zmiany sztućców. Cała rodzina dzieliła się oczywiście opłatkiem. Któż nie chciałby złożyć sobie życzeń w takiej chwili? W przystrojonym domu, pod pięknie ubraną i pachnącą choinką, leżało mnóstwo upominków, które wręczane były przez świętego Mikołaja. Towarzyszyła mu przy tym eskorta aniołów i diabła. Przebrania te były dość prymitywne, ale na dzieciakach robiły wrażenie. Święty Mikołaj nie szczędził nauk moralnych, nakazując słuchać rodziców, jeść wszystkie potrawy i zawsze grzecznie się zachowywać. Te świąteczne dni  upływały w kręgu rodzinnym oraz gronie najbliższych przyjaciół.                                                                        

Tak jest również dzisiaj. Nastrój spokoju, śpiewanych kolęd oraz wzajemnej miłości  udziela się wszystkim. To naprawdę rzadkie chwile w czasach, w których żyjemy.

Z WIZYTĄ W SKANSENIE

Uczniowie klas 2b i 2d wraz z wychowawczyniami udali się 13 grudnia 2022r.  na wycieczkę do skansenu w Kłóbce. Dzieci zwiedzanie rozpoczęły od części wiejskiej – chałupy. W dalszej części zwiedziły również część dworską. Znajduje się w niej Dwór Rodziny Orpiszewskich, w którym mieszkała Maria Wodzińska-Orpiszewska. Następnie  przygotowały  świąteczne ozdoby i pierniczki. Wycieczka po skansenie była niesamowitą podróżą w czasie. Zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów.

GRA MIEJSKA – WŁOCŁAWIANIE PAMIĘTAJĄ

W listopadzie 2022r. uczniowie klasy 6a i 8e wraz z opiekunem panią Joanną Molczyk wzięli udział w grze miejskiej organizowanej przez Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes.  Celem gry było upamiętnienie wydarzeń historycznych i postaci związanych z miastem Włocławek. Za swoją pracę uczniowie otrzymali wyróżnienie oraz bon o wartości 50 zł.

WŁOCŁAWEK  TO NASZA MAŁA OJCZYZNA

        Realizując krąg tematyczny: OJCZYZNA MAŁA I DUŻA,  klasa III d   przygotowała w grupach w formie plakatów prezentacje o Włocławku. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością  i kreatywnością.  Pojawiła się też piękna makieta fragment naszego miasta. Liderzy grup pozytywnie ocenili skuteczność pracy zespołowej.

Spotkanie w MBP

Nasza biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o książki autorstwa pana Antoniego Benedykta Łukaszewicza. Ten laureat licznych nagród za swoje publikacje , m.in. Ministra Kultury i Sztuki, a także Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego chętnie spotyka się z czytelnikami, aby popularyzować kulturę i gwarę kujawską. Teraz nasi uczniowie będą mogli dowiedzieć się, co na Kujawach znaczyły słowa: lapa, drewnioki czy bunda.

   Wystawa „ Na ekranie rysowanie”

7 listopada 2022 roku uczniowie klas: 4a, 4c, 5a, 5c udali się do Filii nr 6 MBP przy ul. Żytniej. Uczestnicy obejrzeli wystawę „Na ekranie rysowanie”, prezentującą prace młodego artysty – grafika, Adriana Wilczyńskiego. Na grafikach można było obejrzeć m.in. zakątki naszego miasta, które pierwotnie ilustrowały książkę „Włocławek. Od dinozaurów  do współczesności”. Dzieci również rozmawiały z autorem prac i dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat grafiki artystycznej.  Celem tego typu spotkań jest zainteresowanie młodych ludzi kulturą oraz rozbudzenie w nich potrzeby obcowania ze sztuką.