Edukacja regionalna

 TYDZIEŃ REGIONALNY W SP2

Od poniedziałku 20 marca rozpoczynamy Tydzień regionalny, w ramach którego na niektórych przedmiotach przekazujemy treści związane z regionem ( j. polski, historia, wos, biologia/ przyroda, geografia, fizyka, chemia, muzyka, plastyka, technika). Poza tym w bibliotece szkolnej będzie wystawa regionalna połączona z konkursem. Oprócz tego klasy wezmą udział:-w zajęciach w Filii nr 11 Browar,- spotkanie z poetką Małgorzatą Pietrzak ,- spotkanie z instruktorem zespołu „Kujawy” -zajęcia w MBP przy ulicy Warszawskiej .Zajęcia regionalne przeprowadzi także świetlica szkolna. 23-24.03.2023r. dla klas młodszych -aktywne przerwy -nauka kujawiaka.

ŚWIĄTECZNE TRADYCJE             

Największym i najpiękniejszym świętem kościelnym , mającym wybitnie charakter rodzinny, jest zbliżające się Boże Narodzenie. Na ziemi kujawskiej od niepamiętnych już czasów ludzie przestrzegają świątecznej tradycji. Zawsze obowiązywało generalne  sprzątanie . Trzepano i czyszczono odzież, koce i chodniki. Skrupulat- nie przygotowywano wymyślne potrawy na okres świąt, który trwał co najmniej kilka dni. W Wigilię Bożego Narodzenia dzieci, młodzież i dorośli utrzymywali ścisły post od rana aż do zmierzchu, do ukazania się pierwszej gwiazdy na niebie. Później radośnie witano porę wieczerzy. Domownicy zasiadali do stołu przykrytego białym obrusem, pod którym kładziono wiązki siana. Na stół stawiano dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa. Pod każdy talerz kładziono pieniążek i łuskę z karpia. Przedmioty te według wierzeń zapewniają pomyślność finansową w kolejnym roku. Do wigilijnego uszka wkładano obrany migdał. Kto go znalazł, miał pomyśleć życzenie, które spełnić się miało w nadchodzącym roku. Aby szczęśliwie wiodło się cały rok, dwanaście wigilijnych potraw trzeba było zjeść bez zmiany sztućców. Cała rodzina dzieliła się oczywiście opłatkiem. Któż nie chciałby złożyć sobie życzeń w takiej chwili? W przystrojonym domu, pod pięknie ubraną i pachnącą choinką, leżało mnóstwo upominków, które wręczane były przez świętego Mikołaja. Towarzyszyła mu przy tym eskorta aniołów i diabła. Przebrania te były dość prymitywne, ale na dzieciakach robiły wrażenie. Święty Mikołaj nie szczędził nauk moralnych, nakazując słuchać rodziców, jeść wszystkie potrawy i zawsze grzecznie się zachowywać. Te świąteczne dni  upływały w kręgu rodzinnym oraz gronie najbliższych przyjaciół.                                                                        

Tak jest również dzisiaj. Nastrój spokoju, śpiewanych kolęd oraz wzajemnej miłości  udziela się wszystkim. To naprawdę rzadkie chwile w czasach, w których żyjemy.

Z WIZYTĄ W SKANSENIE

Uczniowie klas 2b i 2d wraz z wychowawczyniami udali się 13 grudnia 2022r.  na wycieczkę do skansenu w Kłóbce. Dzieci zwiedzanie rozpoczęły od części wiejskiej – chałupy. W dalszej części zwiedziły również część dworską. Znajduje się w niej Dwór Rodziny Orpiszewskich, w którym mieszkała Maria Wodzińska-Orpiszewska. Następnie  przygotowały  świąteczne ozdoby i pierniczki. Wycieczka po skansenie była niesamowitą podróżą w czasie. Zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów.

GRA MIEJSKA – WŁOCŁAWIANIE PAMIĘTAJĄ

W listopadzie 2022r. uczniowie klasy 6a i 8e wraz z opiekunem panią Joanną Molczyk wzięli udział w grze miejskiej organizowanej przez Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes.  Celem gry było upamiętnienie wydarzeń historycznych i postaci związanych z miastem Włocławek. Za swoją pracę uczniowie otrzymali wyróżnienie oraz bon o wartości 50 zł.

WŁOCŁAWEK  TO NASZA MAŁA OJCZYZNA

        Realizując krąg tematyczny: OJCZYZNA MAŁA I DUŻA,  klasa III d   przygotowała w grupach w formie plakatów prezentacje o Włocławku. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością  i kreatywnością.  Pojawiła się też piękna makieta fragment naszego miasta. Liderzy grup pozytywnie ocenili skuteczność pracy zespołowej.

Spotkanie w MBP

Nasza biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o książki autorstwa pana Antoniego Benedykta Łukaszewicza. Ten laureat licznych nagród za swoje publikacje , m.in. Ministra Kultury i Sztuki, a także Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego chętnie spotyka się z czytelnikami, aby popularyzować kulturę i gwarę kujawską. Teraz nasi uczniowie będą mogli dowiedzieć się, co na Kujawach znaczyły słowa: lapa, drewnioki czy bunda.

   Wystawa „ Na ekranie rysowanie”

7 listopada 2022 roku uczniowie klas: 4a, 4c, 5a, 5c udali się do Filii nr 6 MBP przy ul. Żytniej. Uczestnicy obejrzeli wystawę „Na ekranie rysowanie”, prezentującą prace młodego artysty – grafika, Adriana Wilczyńskiego. Na grafikach można było obejrzeć m.in. zakątki naszego miasta, które pierwotnie ilustrowały książkę „Włocławek. Od dinozaurów  do współczesności”. Dzieci również rozmawiały z autorem prac i dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat grafiki artystycznej.  Celem tego typu spotkań jest zainteresowanie młodych ludzi kulturą oraz rozbudzenie w nich potrzeby obcowania ze sztuką.