,, Ekologia jest nam bliska- Dwójka działa dla środowiska”

Uprzejmie informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków we Włocławku otrzymała grant w ramach programu
„Zielono nam- I edycja” Anwil dla Włocławka.
Wysokość grantu 6000 zł

Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas II Szkoły Podstawowej. Głównym celem projektu jest podnoszenie świadomości ekologicznej uczestników, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko, którego stan uzależniony jest od wiedzy człowieka.

Działaniami w projekcie zostaną objęci uczniowie klas drugich, którzy będą kontynuowali naukę w naszej szkole. Placówka będzie brała udział w projektach i programach kształtujących postawy proekologiczne. Projekt będzie realizowany od maja  2022r. do czerwca 2022r.

W ramach projektu „Zielono nam- I edycja” Anwil dla Włocławka uczestnicy podczas zajęć poznali zasady segregacji odpadów i sposoby na ich ponowne wykorzystanie. Papier poddali procesowi recyklingu, a szklane opakowania zmieniły się w kolorowe pudełka na skarby. Wiedzą już, co piszczy w trawie  i jak odróżnić owady od pajęczaków. Znaleźli sposoby, by ich dom był bardziej ekologiczny. Udowodnili, że powietrze istnieje:) i pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka.                                         

W ramach projektu odbyły się  następujące zajęcia:

– Domki dla owadów

Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie, m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie nowoczesne budownictwo bardzo to ogranicza, dlatego wiele owadów ginie. Możemy im pomóc w prosty sposób – wystarczy zainstalować w naszym najbliższym otoczeniu domki dla owadów . Podczas zajęć wykonaliśmy ekologiczne domki dla owadów.

– Nasadzenia roślin

Jednym z elementów projektu było zaprojektowanie i wykonanie pięknych nasadzeń w gazonach  na tarasie szkolnym. Praca przebiegała w kilku etapach: zaprojektowanie terenu, zakup niezbędnych roślin i akcesoriów ogrodniczych związanych z projektem, zapoznanie uczniów ze sposobem zagospodarowania terenu,  przygotowanie podłoża, wykonanie nasadzeń.  W projekcie brali udział uczniowie klas 2 b i 2 d. Zaangażowani byli również mieszkańcy osiedla. Praca wykonana została wzorcowo. Uczniowie wykonali zadanie na medal!  Dziękujemy za wspaniałą pracę . Teraz nasz taras wygląda dzięki Wam pięknie.

– Piknik ekologiczny

16 maja 2022 roku uczestniczyliśmy w I edycji Niezapominajkowego Eventu we Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Uczniowie brali udział w warsztatach, z których dowiedzieli się, jakie  znaczenie ma  las dla naszego zdrowia,  jak ważna jest bioróżnorodności i  segregacja śmieci. Atrakcją były konkursy, zabawy i tańce na świeżym powietrzu.

– Recykling

Recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu.  Jest to jedna z form ochrony środowiska. Dzięki ponownemu wykorzystywaniu odpadów duża część śmieci może, zamiast na wysypisko śmieci, trafić ponownie do użytku. Dzięki recyklingowi mniej zaśmiecamy środowisko. Recykling można też stosować w domu – nie wszystkie opakowania trzeba wyrzucać. Część można wykorzystać do nietypowych celów, np. zrobić z nich dekoracje. Bardzo lubimy takie zajęcia!

– Segregacja śmieci

Segregacja śmieci to jedna z czynności, dzięki którym człowiek ma istotny wpływ na otaczające go środowisko. Odpowiednie sortowanie odpadów sprawia też, że możemy dać im drugie życie – coraz więcej rzeczy, z których korzystamy na co dzień, pochodzi z odzysku materiałowego. Na przykład serwetki, zeszyty czy papier toaletowy powstają z przetworzonego papieru. Ciepła bluza z polaru, doniczka, worek na śmieci czy ławka w parku produkowane są natomiast z przetworzonych tworzyw sztucznych. Informacje z zajęć muszą nam towarzyszyć przez całe życie, abyśmy mogli żyć w czystym  i zdrowym środowisku.

– Wiatr, prąd

Wiatr i prąd – skąd się biorą? Podczas zajęć próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Dowiedzieliśmy się, że wiatr to ruch powietrza. Powietrze, uderzając w skrzydła wiatraka, może je obracać, a dzięki odpowiednim urządzeniom zamienia je w prąd. Wiemy już, że możemy ocalić naszą planetę, wykorzystując naturę.

– Właściwości wody

Dzieci z klas II wraz z nauczycielami eksperymentowały i badały wodę w każdej postaci. Wspólnie zastanawialiśmy nad tym, dlaczego woda jest dla nas tak ważna. W trakcie doświadczeń pojawiały się kolejne dylematy do rozwiązania. Oto efekty naszych poszukiwań. Zapraszamy do obejrzenia.

– Wycieczka do Balczewa

27 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Balczewa. Odwiedziliśmy Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych. Zajęcia w punkcie edukacji ekologicznej w Balczewie łączą teorię z praktyką. Najpierw w dużym kolorowym holu dowiedzieliśmy się, co to są odpady. Potem przypomnieliśmy sobie zasady ich segregacji. Na konkretnych przykładach zobaczyliśmy przedmioty, które można poddać recyklingowi. Obserwowaliśmy na specjalnym modelu poszczególne etapy przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, do momentu powstania granulatu. Następnie nasze spotkanie prowadzona było  w klasie, gdzie wykonywaliśmy ćwiczenia, obejrzeliśmy prezentację multimedialną. Część praktyczna zajęć odbyła się na hali produkcyjnej. Tam dokładnie widać, jak powstaje granulat i co można z niego zrobić. Każdy z uczestników dostał w prezencie kolorową doniczkę wyprodukowaną  na miejscu przez wtryskarkę.