Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.  Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2 -3 pokoleń.  
Dzięki naszym przodkom, którzy przez 123 lata zaborów walczyli o to,  by mówić po polsku, my dziś możemy bez obaw posługiwać się językiem ojczystym. Należy pamiętać, że język polski trzeba pielęgnować i poprawnie się nim posługiwać nie tylko od święta, ale również przez pozostałe 364 dni w roku. Dlatego uczniowie klas 4-8 mieli okazję się przekonać, czy znają i jak dbają  o swój język. W poniedziałek, 22 lutego 2021 roku na lekcjach języka polskiego wykonywali ćwiczenia specjalnie przygotowane przez polonistów. Uczniowie klas czwartych spróbowali ułożyć rymowankę, w której zachęcają do dbania o język ojczysty.  Zapraszamy do przeczytania wierszyków.          

      

Język polski ważny jest, więc o niego dbajmy.

Skoro w Polsce mieszkamy, to go przestrzegajmy.

Zuzanna Pietrosiuk, 4 a

Język ojczysty jest bardzo przejrzysty.

Kto język polski pielęgnuje, słowa nigdy nie zmarnuje.

Alan Chrzanowski, 4 b

Jestem Piotrek, Polak mały,

 więc swój język, chcę znać cały.

 I choć błędy czasem robię,

to ortografię jeszcze nadrobię.

Rodzice mnie uczą włączać nie „włańczać”,

czasami zaczyna mnie to wykańczać,

polski język jest piękny i nie ma co przeczyć,

więc trzeba przestać go w końcu kaleczyć!

Piotr Biernacki, 4 c

Znam swój język nie tylko od święta,

I każdy Polak niech o tym pamięta!                       

Kto o  język ojczysty dba,

 z polskiego dobre oceny ma.

Olaf Czerwiński, 4 a

Dbaj o język, mów poprawnie,

Nie myl liter-pisz je zgrabnie.

Katarzyna Nizińska, 4 b

Każde dziecko o tym wie.  
 By wysłowić ładnie się.  
Często słownik należy otworzyć,
by w języku polskim piękne zdania tworzyć.
 Zbyt wiele wyrazów zapożyczamy,
  i swego języka dobrze nie znamy.  
 A mowa nasza piękna jest taka,  
czy dla dziewczynki, czy chłopaka.                                                                                  

Roksana Witomska, 4 c