Moja pasja to ÔÇŽ ­čśŐ – kolekcje ÔÇ×Pana TadeuszaÔÇŁ

11 pa┼║dziernika br. uczniowie klas 8e i 8f wraz wychowawcami oraz pani─ů Iwon─ů Pali┼äsk─ů – Kacprowicz  wzi─Öli udzia┼é w wystawie pt. 200 wyda┼ä ÔÇ×Pana TadeuszaÔÇŁ na 200-lecie Polskiego Romantyzmu zorganizowanej przez Bibliotek─Ö Pedagogiczn─ů we W┼éoc┼éawku.

Zaprezentowane zosta┼éy na niej wydania ksi─ů┼╝kowe ÔÇ×Pana TadeuszaÔÇŁ z prywatnej kolekcji pani Krystyny Warachowskiej, kt├│ra od ponad 20 lat z pasj─ů kolekcjonuje nie tylko edycje ksi─ů┼╝kowe, ale wszystko, co wi─ů┼╝e si─Ö z epopej─ů narodow─ů, w tym nawet najstarsze streszczenia dzie┼éa, nagrania na p┼éytach winylowych, kasetach magnetofonowych czy kasetach Video. Dum─ů kolekcjonerki jest partytura i libretto do opery ÔÇ×Pan TadeuszÔÇŁ z roku 1910, kt├│r─ů skomponowa┼é i wyda┼é J.T. Wyd┼╝a. Kolekcja liczy ponad 230 wyda┼ä ÔÇ×Pana TadeuszaÔÇŁ, a najstarsze egzemplarze maj─ů ponad 150 lat!

Mieli┼Ťmy okazj─Ö zobaczy─ç mikroskopijne wydania s┼éynnego dzie┼éa, wydania w etui, a tak┼╝e takie z nieprzeci─Ötymi kartkami oraz wsp├│┼éczesne. Najbardziej zaciekawi┼éy nas przek┼éady ÔÇ×Pana TadeuszaÔÇŁ na j─Özyki obce m.in. japo┼äski, esperanto, litewski.

Kolekcjonerka swoje cenne skarby zdobywa dzi─Öki antykwariuszom, znajomym, a tak┼╝e mediom spo┼éeczno┼Ťciowym. Sama prowadzi na Facebooku fanpage Kocham ÔÇ×Pana TadeuszaÔÇŁ.

Ta wystawa to doskona┼éa zach─Öta do przeczytania ÔÇ×Pana TadeuszaÔÇŁ oraz inspiracja do poszerzenia wiedzy na temat polskiego romantyzmu.

Zapraszamy do galerii …