Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Akcja została  zapoczątkowana w 2012 r. przez ówczesnego prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.          

W minionych latach  w ramach tej akcji Polacy czytali m.in. Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (2012), Quo vadis Henryka Sienkiewicza (2016), Przedwiośnie Stefana Żeromskiego (2018), Balladynę  Juliusza Słowackiego (2020).

         Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, spotykaliśmy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Już w piątek, 3 września 2021 roku nasi siódmo- i ósmoklasiści na lekcjach języka polskiego samodzielnie opracowywali krótką biografię autorki, a także czytali fragmenty dramatu lub poznawali fragmenty słuchowiska radiowego powstałego na podstawie dzieła Gabrieli Zapolskiej. W sobotę, 4 września 2021 roku grupa uczniów z klasy 7 e pod opieką p. Iwony Palińskiej- Kacprowicz  uczestniczyła w niezwykłym przedstawieniu. O godz. 13.00  na Placu Wolności bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej zainscenizowali scenę V aktu I. W rolę Gabrieli Zapolskiej wcieliła się Pani Prezydent Domicela Kopaczewska. Tego samego dnia nauczyciele mogli podziwiać w Teatrze Impresaryjnym spektakl przygotowany przez Teatr Ludzi Upartych.

Zapraszamy do galerii.