NARODOWE CZYTANIE 2022- ruszyła 11. odsłona akcji!

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w kolejną akcję „Narodowego Czytania”.

W tym roku sięgnęliśmy po „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

  • w dwusetną rocznicę pierwszej publikacji tego zbioru,

 w Roku Romantyzmu Polskiego ogłoszonego przez Sejm RP.

  3 września, o godzinie 12:00 na Placu Grodzkim, wśród czytających wybrane ballady Adama Mickiewicza znaleźli się przedstawiciele władz naszego miasta, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku, pracownicy Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku, lokalni poeci z grupy „Refleksy Literackie”, a w tłumie włocławian- liczna grupa uczniów wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8e i 8f, pod opieką p. Joanny Świeczkowskiej. Anna Musialik i Remigiusz Winiecki z klasy 8e, podjęli literackie wyzwanie i jako ochotnicy, zgłosili się do przeczytania z podziałem na role ballady zatytułowanej “Pani Twardowska”. Jesteście ciekawi, jak poradzili sobie z tak trudnym zadaniem? Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji i wysłuchania nagrania….

  5 września, uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, które poprowadziła p. Iwona Palińska-Kacprowicz. Dzięki niej zebraliśmy więcej informacji na temat “Narodowego Czytania 2022”, poznaliśmy najciekawsze historie z życia naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, a następnie w asyście nauczycieli polonistów, dumnie odczytywaliśmy z podziałem na role jedną z jego ballad- “Romantyczność”. To była doskonała okazja, aby zatrzymać się nie w biegu na przerwie, ale na dłużej i obejrzeć wystawę i gazetkę przygotowaną przez nauczycieli biblioteki szkolnej na temat romantyzmu w Polsce. Te zajęcia zainspirowały nas do rozmowy, na kolejnej lekcji języka polskiego, na temat problematyki ballady “Romantyczność”… “Miej serce i patrzaj w serce!”- tak bliskie są te słowa i naszym – uczniowskim- poglądom.

Finałem naszych działań było przygotowanie słuchowiska.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia za rok!