Oddziały przedszkolne 2018/2019

Kochanym Rodzicom     

        13 i 14 czerwca 2019 r.  były bardzo ważnymi dniami dla dzieci  z oddziałów przedszkolnych. To właśnie wtedy odbyły się uroczystości z okazji Dnia Rodziny. Dzieci w pięknych kolorowych strojach zaprezentowały swoim rodzicom inscenizacje, piosenki i tańce. Grupa 0A przygotowała przedstawienie pt. „Mamo, Tato zapraszamy Was na łąkę”, natomiast grupa 0 B zaprezentowała bajkę   „Czerwony Kapturek”.

    Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Atmosfera tych  uroczystości  przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

Bajkowy korowód

        12 czerwca 2019 r. dzieci z grupy O A wzięły udział   w  Paradzie Postaci Bajkowych w związku z obchodami Dni Bajki. Uczestnicy spotkali  się  z władzami miasta, by odebrać z ich rąk symboliczny klucz do świata bajek. Korowód pokonał trasę  ze Starego Rynku do Centrum Kultury Browar B, gdzie przygotowano dla dzieci wiele wspaniałych  atrakcji. Odbył się konkurs strącania tzw. piniat wypełnionych cukierkami, ozdabianie pierniczków,  konkurs na najciekawsze przebranie związane z postaciami bajkowymi oraz wiele ciekawych gier i zabaw.  Było kolorowo i bajkowo.


 Maluchy w pizzerii
Mniam, mniam – pizza ! 
 4 czerwca 2019 r. dzieci z oddziałów zerowych  wybrały się   na pizzę.
Z niecierpliwością oczekiwały, aż  będzie gotowa,  by móc skonsumować kulinarne danie. Miały również możliwość obserwowania, jak powstaje przysmak nad przysmaki.  Z ogromną przyjemnością zajadały smakołyki przygotowane  przez kucharza. Wszyscy bawili się świetnie i apetyt dopisywał tego dnia każdemu. Radość dzieci była ogromna, a uśmiech nie schodził im z twarzy.

Wycieczka do Gorenia
31 maja  2019 r. dzieci z grup zerowych  wybrały się na  wycieczkę do Gorenia Dużego. Wyjazd okazał się dla wszystkich wielką przygodą. Dzieci poznały różnego rodzaju zboża i sposób wypiekania chleba. Samodzielnie wyrabiały bułeczki, które po upieczeniu pachniały niesamowicie. Wspaniałą frajdą była również przejażdżka „Zieloną Ciuchcią” po okolicy. Wiele emocji wzbudziło mini zoo,  którego mieszkańcami były między innymi kangury. Kózki chętnie zjadały trawę podawaną przez dzieci. Pobyt zakończył się zjedzeniem,  z wielkim apetytem, pieczonych kiełbasek i lodów oraz  zabawami na świeżym powietrzu. Przez cały czas dopisywała wspaniała pogoda,   a dzieciom doskonałe humory. Szczęśliwe i zmęczone wróciły  do domów. 

Spotkanie z robotem      
  17 maja 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego O A wybrały się na warsztaty zorganizowane przez KPCKN pt. „W krainie bajek i baśni” połączone z zabaw z kodowaniem i programowaniem.    

Przedszkolaki rozwiązywały zagadki dotyczące ulubionych postaci bajkowych, dobierały rekwizyty związane z odpowiednią postacią, odszukiwały bajkowe pary, z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. W cyfrowy wymiar przeniosła dzieci zabawa z robotami.

Maluchy miały możliwość kodowania i programowania robotów,  które wykonywały zlecone zadania.Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem fantastycznych robocików.

  „Hocki- klocki”, czyli o  zabawach klockami

        Dzieci z oddziałów przedszkolnych w dniach 17 i 20  maja 2019 r. skorzystały z oferty Centrum Kultury Browar ,,B” i wspaniale bawiły się różnego rodzaju klockami.  Układanie ich,  to nie tylko zabawa, ale także rewelacyjna forma nauki, podczas której dzieci uczą się budować, konstruować, rozwijać własną wyobraźnię. Wspólne budowanie z klocków uczy dzielenia się   i współdziałania. Mali konstruktorzy budowali miasteczka, tory, mosty. Powstało mnóstwo fantazyjnych stworków. Każdy znalazł coś,  co go zainteresowało. Wszyscy dobrze się bawili.


Pachnące ekomydełka
8 i 24 maja 2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach  w CEE,  gdzie przeniosły się w pachnący  świat mydła. Poznały mydlarską historię oraz zasadę poprawnego mycia rąk.  Pracowały samodzielnie: dowolnie wybierały kształty, zapachy olejków, a także  naturalne dodatki. Mydełka nie tylko pięknie pachniały, ale również pięknie wyglądały, a dzieci były zachwycone  z efektów końcowych.

Przedszkolaki poznają różne zawody
Spotkanie z kurierem
    6 marca 2019 r. odwiedził naszą szkołę Pan Paweł Wesołowski. Jest on pracownikiem firmy kurierskiej. Przybyły gość najpierw opowiedział przedszkolakom o swojej pracy. Potem dzieci zadawały pytania. Na koniec spotkania każdy uczestnik mógł sam zidentyfikować przesyłkę. Zachwycone spotkaniem dzieci deklarowały, że w przyszłości chcą wykonywać właśnie taki zawód.
Mrówki i i praca dla środowiska naturalnego – zajęcia w oddziale przedszkolnym O A
  26 lutego 2019 r. w oddziale przedszkolnym 0 A odbyło się spotkanie z przedstawicielami Hufca Pracy i Nadleśnictwa Włocławek. Temat zajęć brzmiał: „Mrówki jako mali czyściciele środowiska”. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, iż mrówki dbają o równowagę w przyrodzie i pełnią rolę porządkującą. Poznały takie pojęcia jak: segregacja śmieci oraz selektywna zbiórka odpadów. Wspaniałym pomysłem okazało się wspólne wykonanie mrowiska oraz mrówek.    Było to cudowne spotkanie pogłębiające wiedzę i rozwijające aktywność plastyczną dzieci.
Serdecznie dziękujemy inicjatorce tego spotkania  Komendant Hufca Pracy Pani Ewie Wiśniewskiej i Pani Magdalenie z Nadleśnictwa Włocławek.  

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, w której ważnym elementem są bale.
         21.02.2019 r. w oddziałach przedszkolnych odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, rycerzy, piratów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób wymienić tych wszystkich postaci. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Z zaproszonymi animatorami    i w rytmie znanych przebojów wszyscy wspaniale się bawili. Wspólna zabawa przyniosła  wiele radości.  Na zakończenie balu dzieci otrzymały „Medale super tancerki  i tancerza”. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałych strojów karnawałowych. Kolejny bal już za rok. 

Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w naszym życiu.
Nie wyobrażamy sobie bez nich naszego dzieciństwa, zawsze pocieszą, przytulą, a świat znowu staje się piękniejszy.W dniach 10 i 11 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą przygotowały dzieci z klasy 0 a i 0  b. Uczniowie zaprezentowali swoim ukochanym babciom i dziadkom wierszyki, piosenki i tańce. Obdarowali ich specjalnymi, własnoręcznie wykonanymi upominkami. Wzruszeni goście brawami nagrodzili swoje wnuczęta. Wszystkim babciom i dziadkom dziękujemy za liczne przybycie.

Zaczarowana różdżka 
20  grudnia 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego O A wystawiły dla zaproszonych rodziców przedstawienie pt. „Zaczarowana różdżka”.  Bardzo długo i z ogromną niecierpliwością czekały na ten niezwykły dzień i taka też była cała uroczystość. Podczas przedstawienia w zimowo-świątecznej  atmosferze zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, rytmiczno- ruchowe i taneczne.  Wszystkie dzieci doskonale pamiętały swoje role oraz kolejność, w jakiej występują. Pięknie też zaśpiewały  wszystkie piosenki, które przeplatały całe przedstawienie – oczywiście nie zabrakło również pięknej kolędy. W sali zapanowała miła, radosna atmosfera oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, która udzieliła się również naszym gościom. Rodzice zostali obdarowani przez dzieci  własnoręcznie wykonanymi przez nie upominkami. Wielka radość, poczucie zadowolenia oraz wiara we własne możliwości  sprawiły, że szczęście zagościło na twarzy każdego dziecka.
Magia świąt       
Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne, pełne radości,  obfitujące w tradycje i zwyczaje. Czas przedświąteczny  jest cudownym  wprowadzeniem w ich magię. Właśnie z tej okazji 13.12.2018 r. odbyło się spotkanie w Hufcu Pracy.Uczniowie specjalnie dla przedszkolaków przygotowali świąteczną opowieść. Piękna scenografia, stroje, cudowny śpiew i taniec.Cóż to za widowisko!  Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem! Kolejną atrakcją w tym dniu było zdobienie pierników. Równie wielką radość sprawił dzieciom święty Mikołaj, który obdarował je słodką niespodzianką.      Bardzo serdecznie dziękujemy Komendant Hufca Pani Ewie Wiśniewskiej, wychowawcom oraz uczniom za zaproszenie i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.

Coraz bliżej święta …

„Świąteczne wypieki – pierniczki”
 
Święta tuż, tuż, więc dzieci z oddziału przedszkolnego ,,B” starannie się do nich przygotowują. 13 grudnia 2018 r. wspólnie z rodzicami upiekły pierniki. Najpierw wałkowały ciasto, potem wycinały śliczne kształty i układały na brytfannach. Gdy ciasteczka były już gotowe, ozdabiały je różnokolorową posypką i oblewały pyszną polewą. Teraz te smakowitości czekają na klasową uroczystość.
 
 
Tanecznym krokiem w dorosłość… 
6 grudnia 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych gościły Panią Patrycję Wesołowską – tancerkę romskiego zespołu. Artystka zaprezentowała, wspaniałe, barwne stroje, w których występowała na scenie, opowiadała o swojej karierze zawodowej. Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazu tańca. Uczniowie z zachwytem obserwowali występ. Pod koniec spotkania dzieci zakładały romskie stroje stroje, próbując swoich „tanecznych sił”.
    Dzięki takim zajęciom uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat prezentowanego zawodu. Z pewnością w przyszłości łatwiej im będzie  podjąć właściwą decyzję.
     Dziękujemy Pani Patrycji Wesołowskiej za fascynujący  pokaz i opowieści z życia mniejszości romskiej.
Przyjaciel pies- Bąbel

27  listopada 2018 r. do dzieci z oddziałów przedszkolnych przybył niezwykły gość –  Bąbel, którego otoczyły wirtualną opieką . Z niezwykłą radością  przygotowały dla psiaka paczkę różnych przysmaków. Bąbel na ich  widok merdał ogonem, chciał się bawić. Właścicielka pieska opowiedziała przedszkolakom o tym, jak należy dbać o czworonoga, karmić oraz przedstawiła im kilka ciekawostek dotyczących zachowania i charakteru tego psiaka. Dzieci dowiedziały się, że Bąbel jest żywiołowym szczeniakiem lubiącym zabawy  z innymi psami. 

        Podsumowaniem spotkania była  miła wiadomość: 

Bąbel znalazł nowy dom, a przede wszystkim kochających i cudownych właścicieli.

Pamiętajmy,  że PIES = ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

Andrzejki w oddziałach przedszkolnych
 
30. 11. 2018 r. dzieci oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w ,,magicznej andrzejkowej imprezie”. W trakcie tych nietypowych zajęć  poszerzyły wiedzę o polskich obrzędach. Chętnie brały udział we wróżbach, takich jak: lanie wosku, wróżenie z kolorów, poznawanie swoich przyszłych zawodów czy też losowanie nazw miejsc, do których wybiorą się w niedalekiej przyszłości. Dzieci świetnie bawiły się     w trakcie tej imprezy i wyraziły ogromne zainteresowanie tego rodzaju zajęciami w przyszłym roku.
Jesteśmy przekonani, że dbałość o kultywowanie zwyczajów i obrzędów od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości.

Śniadanie daje moc

8 listopada 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień  Zdrowego Śniadania w ramach ogólnopolskiej akcji propagującej własciwe odżywianie, a także zwiększającej świadomość dziecka na temat roli pierwszego posiłku w diecie .  Przedszkolaki zdały sobie sprawę z tego, że dzięki śniadaniu mają energię oraz siłę do nauki  i zabawy.                

        O godzinie 9.00. rozpoczęło się uroczyste spotkanie przy suto zastawionym stole, podczas którego nie zabrakło również wspaniałych gości, między innymi dyrektora szkoły    Pani Ilony Składanowskiej oraz wicedyrektorów: Pani Ewy Cieślak,  Pani Ewy Sempławskiej, Pani Małgorzaty Pinkowskiej, jak również rodziców zerówkowiczów.  Dzieci  przystąpiły do tworzenia smacznych, kolorowych i zdrowych kanapek z dostępnych produktów spożywczych. Oprócz tego były pyszne sałatki, kolorowe koreczki z owoców i warzyw. Można było też zjeść twarożek z rzodkiewką albo szczypiorkiem,  jajecznicę, jogurty, itp. Na deser serwowano witaminowe bomby zawartych w pysznych, dietetycznych ciastach  słowem wszystko, co mieści się w kategorii „zdrowej żywności”.

        Był to dzień nie tylko zdrowy, lecz także radosny, pyszny i kolorowy.

        Dyrektor szkoły Pani Ilona Składanowska składa serdeczne podziękowania  wszystkim Rodzicom, którzy aktywnie zaangażowali się  realizację projektu,  sponsorowi – firmie „Kesem” oraz koordynatorom – nauczycielom oddziałów przedszkolnych: Pani Małgorzacie Bodenszac i Pani Monice Rucińskiej.

Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej Przedszkole 35 ,, Piękna Nasza Polska Cała”- oddziały przedszkolne

         9 listopada 2018 r. w Przedszkolu Publicznym Nr 35 im. Pluszowego Misia odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej  pt. „Piękna Nasza Polska Cała”. Reprezentantami naszej szkoły byli: Gabriela Wiśniewska, Julia Nimmergut, Norbert Andrzejewski oraz Jakub Woźnicki.

Małym artystom życzymy dalszych sukcesów!

Kulinarne spotkania dla grup zerowych

Spotkanie oddziałów przedszkolnych ze Strażą Miejską

         25 października 2018 r. odbyło się spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych z przedstawicielami Straży Miejskiej. Jego celem było uzupełnienie wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, na podwórku lub w domu. Dzieci z dużym zaangażowaniem prezentowały zdobyte już wcześniej informacje. Takie zajęcia, to wspaniała okazja do ugruntowania prawidłowych postaw i zachowań w obliczu zagrożenia.

         Pracownikom Straży Miejskiej serdecznie dziękujemy!!!

Wycieczka do Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej
W dniach  2 i 5 października 2018 r. przedszkolaki odwiedziły  Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wzięły udział w zajęciach pod hasłem „Owoce i nasiona – jesienny zawrót głowy”. Celem warsztatu było przybliżenie dzieciom wiadomości związanych ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie oraz darami Pani Jesieni. Miały okazję wykorzystać zmysł dotyku i węchu, aby rozpoznać owoce i warzywa. Sprawdziły swoje wiadomości, rozwiązując krzyżówkę. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną  ,,Owoce i warzywa”. Miło spędziły czas, pogłębiając  wiedzę na temat zdrowego odżywiania.

Poznajemy różne zawody – spotkanie z florystką

10 października 2018 r. odwiedziła nas w szkole Pani Katarzyna Szczapińska –  florystyka z kwiaciarni „Modny bukiet”  mieszczącej się przy ulicy Ostrowskiej.  Najpierw była część teoretyczna. Dzieci poznały narzędzia potrzebne do pracy florysty, nazwy kwiatów oraz sposoby przechowywania dekoracji. Miały możliwość obserwowania sztuki układania kompozycji kwiatowej. Było mnóstwo chętnych do pomocy przy tworzeniu bukietu. Głównie pomagały dziewczynki, ale chłopcom także nie brakowało odwagi. Może wśród nich rośnie ktoś, kto poczuje pasję do pracy w tym zawodzie.

Pani Katarzynie Szczapińskiej dziękujemy za cudowne spotkanie!

Wycieczka do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

28.09.2018 r. odbyła się wycieczka do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Jej celem  było poznanie przez dzieci zasad bezpieczeństwa  w ruchu drogowym. Wartością dodaną była  projekcja filmu „Na przystanku”, która dała  możliwość sprawdzenia zdobytych przez przedszkolaków umiejętności. Na specjalnych symulatorach mogli ćwiczyć bezpieczne poruszanie się po jezdni i przez chwilę poczuli się jak „prawdziwi kierowcy”. Dzieci odwiedziły również miasteczko rowerowe, a na zakończenie otrzymały kamizelki odblaskowe, dzięki którym będą widoczne i bezpieczne na drodze. Powrót do szkoły był okazją do przetestowania zdobytej wiedzy.                                     

Dziękujemy za wspaniałe zajęcia i mnóstwo atrakcji!