Oddziały przedszkolne 2019/2020

Dzień Kobiet

„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości…” 

9 marca 2020 r. w grupach zerowych świętowano Dzień Kobiet. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić dziewczynkom wyjątkowo miłym. Następnie odbyła się uroczysta degustacja pizzy. Cały dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu pysznej niespodzianki.

Bal Karnawałowy

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykła, i długo wyczekiwana zabawa. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 21.02.2020 r., kiedy odbył się wielki Bal Karnawałowy w grupach zerowych.
Już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, np.: wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, …  nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich. Do prowadzenia balu zaproszono animatorów, którzy zachęcali dzieci do tańca  z przygotowaną przez siebie muzyką (skoczną i rytmiczną). Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i wspaniałej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy za rok. Już dziś zapraszamy!

Dzieci uczą rodziców

14 lutego 2020 r. w oddziałach przedszkolnych odbyła się kolejna, czwarta lekcja Ogólnopolskiej Akcji  „Dzieci uczą rodziców”. Tematem zajęć była ekologia.  Sześciolatkowie dowiedzieli się czym  jest ekologia? Czym zajmują się ekolodzy? Czym jest smog? Jak na co dzień możemy chronić środowisko i być EKO, segregując śmieci. Prezentacja zweryfikowała wiedzę dzieci i wzbogaciła o ciekawe, dodatkowe informacje.
Oczywiście na koniec czekała ulubiona przez dzieci kolorowanka podsumowująca zajęcia.

Walentynki

„Dzisiaj mamy walentynki
miejcie więc wesołe minki.
Uśmiech niech nie znika z twarzy,
i niech każdy sobie marzy,
byśmy się kochali wkoło.
Wtedy będzie nam wesoło!!!”

14 lutego 2020 roku był dla uczniów grup zerowych prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Świętowanie rozpoczęło się od gier z sercami w roli głównej. Były to zabawy dydaktyczne, plastyczne, ruchowe i integracyjne. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego ,,czerwonego dnia” każde dziecko otrzymało walentynkę: słodki upominek. Był to bardzo miły dzień.

Bezpieczne ferie

Zbliżają się ferie zimowe, okres beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu, a także czas zabawy w domowym zaciszu. By ferie przebiegały szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W trakcie realizacji projektu „Dzieci uczą rodziców” dzieci z grup zerowych poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim podczas ferii zimowych:Zimą ciepło ubieram się!

W zimę na dworze panuje mróz. Wychodząc z domu, nie zapomnij więc ciepło się ubrać. Załóż kurtkę, czapkę,szalik i rękawiczki. Dzięki nim nie zmarzniesz.

Zimą szybko zapada zmrok – noszę odblaski, więc jestem widoczny!

Zimą szybko zapada zmrok. Abyś był widoczny na drodze, pamiętaj o odblaskach. Dzięki nim będziesz widoczny przez kierowców.

Jeżdżę na łyżwach tylko na specjalnie przygotowanych lodowiskach! Jazdę na łyżwach trenuj tylko na lodowiskach. Nie wchodź nigdy na zamarznięte rzeki czy jeziora. To bardzo niebezpieczne.

Na sankach jeżdżę w bezpiecznym miejscu – z dala od jezdni i samochodów!

Uwielbiasz zjeżdżać na sankach? To super! Pamiętaj jednak, żeby na trasę zjazdów wybierać miejsca położone z dala od jezdni i samochodów.Jeżdżę na nartach tylko w odpowiedniej odzieży ochronnej i pod bacznym okiem instruktorów!

Gdy wybierasz się na stok, koniecznie załóż kask ochronny. W nim Twoja głowa jest bezpieczna. Wybieraj też trasy narciarskie, dostosowane do Twoich umiejętności.

Zabawa śnieżkami? Wiem jak bawić się bezpiecznie!

Śnieżki? Super sprawa. Pamiętaj jednak, żeby kulki lepić tylko ze śniegu. Kawałki lodu i kamienie są zabronione. Nie celuj też w twarz swojego przeciwnika.

Sople lodu? Są niebezpieczne – omijam je szerokim łukiem!Sople, które zwisają z dachu, omijaj szerokim łukiem. Nie przechodź nigdy bezpośrednio pod soplami, a tym bardziej nie strącaj ich, gdyż może być to niebezpieczne.

Ferie w domu:

 • Jestem bezpieczny w sieci!
 • W ferie zostajesz w domu? Komputer to Twoja ulubiona rozrywka? Pamiętaj, że w sieci też trzeba zachować zasady bezpieczeństwa. Nie nawiązuj znajomości z obcymi, ani też nie podawaj swojego adresu zamieszkania.
 • Gdy jestem sam w domu – nie otwieram nieznajomym!
 • Mama wyszła po zakupy, a tata jest w pracy? Zostałaś sama w domu. Pamiętaj, żeby nie otwierać drzwi nieznajomym. Poczekaj aż wrócą do domu rodzice.
 • Ogień jest niebezpieczny – nie igram z nim!
 • Nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej lub rozpalanie w piecyku pozostaw osobie dorosłej. Pamiętaj, że z ogniem nie ma żartów.

Dziewiątka bezpieczeństwa:

 1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
 2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych! Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
 3. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
 4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
 5. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
 6. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
 7. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
 8. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
 9. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej. 

Życzymy udanych i bezpiecznych ferii.

Wigilia

Wigilia klasowa to dobry moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd wprowadzić wszystkich w magię zimowych świąt.
20 grudnia  w grupach zerowych odbyła się wspólna wigilia klasowa. Dzieci składały sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Potem śpiewały kolędy i raczyły się łakociami przygotowanymi przez rodziców. Oczywiście były też prezenty i dużo radości, gdyż św. Mikołaj odwiedził grzeczne dzieci.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom za życzliwość i okazane serce oraz za przygotowanie słodkich smakołyków.

„Opowieść zimowa”

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia 19 grudnia 2019 r. dzieci z grup zerowych przygotowały dla rodziców przedstawienie świąteczno – zimowe pt. „Opowieść zimowa”. Zaproszenie przyjęła również dyrektor szkoły Pani Ilona Składanowska. Piękna scenografia, stroje oraz występ maluchów sprawiły, że zapanowała magiczna, świąteczna atmosfera. Wszyscy mali artyści stanęli na wysokości zadania  i otrzymali gromkie brawa od zgromadzonych gości. Na koniec dzieci wręczyły również pierniki, które wcześniej upiekły i ozdobiły podczas zajęć.

„Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat”

W „Liście do Mikołaja” dzieci opisują bardzo różne marzenia.  Od wymarzonej lalki, samochodzika, worka słodyczy czy upragnionego misia. W tym roku dzieci z grup zerowych przystąpiły do akcji charytatywnej „ Pamiętamy o Tobie Św. Mikołaj i ja”. Udało się dzięki wsparciu rodziców spełnić marzenie Mateuszka wychowanka Domu Małego Dziecka we Włocławku.
Wszystkim gorąco dziękujemy!

Z wizytą w Domu Dziecka

18 grudnia 2019 r. grupy zerowe odwiedziły wychowanków Domu Dziecka im. Księdza Biskupa Wojciecha Owczarka. Na miejscu dzieci przekazały upominki zebrane wśród uczniów naszej szkoły, między innymi: gry edukacyjne, puzzle, książki, maskotki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za zaangażowanie w tę piękną akcję. Te dzieci zasługują na jak najlepsze życie, a takimi drobnymi gestami możemy sprawić, że uśmiech zagości na ich buziach.

Pieczenie pierniczków

12 grudnia 2019 r. dzieci z grup zerowych zaczęły swoje pierwsze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów. Dzieci były zachwycone przygotowaniem ciasteczek, a w szkole unosił się wspaniały  aromat pieczonych pierniczków. Po ostygnięciu  dekorowały je różnokolorowym lukrem i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a dzieci mogły rozwijać swoje kulinarne umiejętności i poczuć atmosferę świąt.

„Pomaganie to ważna sprawa.
Misia Uszatka znam, więc
od dziś we wszystkim Wam pomagam”

,,Pomocne serce” to druga, grudniowa lekcja zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz rozwiązywały zadania.
Była to lekcja o pomaganiu w tak radosnym okresie jakim są Mikołajki  i Boże Narodzenie. Rozmawiały o tym jak można pomagać innym, dlaczego należy pomagać i co to jest magia świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie pokolorowały obrazek i zabrały do domu, by pokazać rodzicom i zachęcić ich do rozmowy na temat pomagania innym.
Była to bardzo pouczająca lekcja.

Pamiętajmy o ptakach i zwierzętach zimą

4 grudnia 2019 r. w oddziałach przedszkolnych  odbyła się  niecodzienna lekcja przyrody, którą poprowadziła Pani Magdalena, pracownik Nadleśnictwa Włocławek. Tematem  było „Dokarmianie ptaków i zwierząt zimą ”. Dzieci dowiedziały się o tym, którzy skrzydlaci przyjaciele pozostają u nas, a którzy odlatują do ciepłych krajów. Usłyszały wiele ciekawostek  dotyczących życia ptaków i zwierząt zamieszkujących polskie lasy.  Dowiedziały się, czym należy je dokarmiać, aby były zdrowe. Poznały podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy człowiek, chcący pomóc ptakom i zwierzętom w zimowych warunkach. Miały możliwość zobaczenia różnych śladów  na odlewach, które zaprezentowała Pani Magdalena.
Dziękujemy za miłe i bardzo ciekawe spotkanie.

Akcja edukacyjna „Dzieci uczą rodziców”  

W listopadzie uczniowie klas O-III  przystąpili  do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Adresatami są dzieci z przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych. To comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. Celem akcji jest zwiększenie świadomości  u dzieci o otaczającym świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.
W grupach zerowych odbyła się pierwsza lekcja, której temat brzmiał ,,Niepodległa Polska”. Była to podróż do przeszłości, gdy Polska powracała na mapę Europy i świata. W trakcie lekcji uczniowie poznali i utrwalili symbole narodowe, dowiedzieli się kim byli ojcowie polskiej niepodległości. Wysłuchali wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”,  którego treść była im dobrze znana. Na koniec wszyscy uczniowie pokolorowali obrazek z symbolami narodowymi. Następnie zabrali kolorowankę do domu, która  miała  zachęcić do rozmowy z rodzicami na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji.

Przedstawienie ,,Złotowłosa i trzy misie”

27 listopada dzieci z grup zerowych miały przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. „Złotowłosa i trzy misie” w wykonaniu nauczycieli z Przedszkola Publicznego Nr 35. W fantastyczny sposób „aktorzy” przenieśli dzieci w świat bajki.  Przygoda  Złotowłosej, która pewnego dnia zawędrowała do leśnej chatki zamieszkanej przez rodzinę niedźwiadków wzbudziła ogromne zainteresowanie.
Dziękujemy za zaproszenie, wrażenia artystyczne, pomysłowość twórców oraz grę występujących, którzy ujęli publiczność swoim talentem.

Dzień kredki

        „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
kolorowe kredki bardzo lubią mnie…”

       22 listopada 2019 r. dzieci z grup zerowych obchodziły „Dzień Kredki”. Święto to w szczególny sposób związane jest z dziećmi. To one właśnie swoje pierwsze prace wykonują kredką. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu, szkole… Za jej pomocą mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą… Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum zabaw zorganizowanych. Dzieci wykorzystały je nie tylko do rysowania i kolorowania, ale również do zabaw matematycznych, rytmicznych, ruchowych oraz konkurencji  sprawnościowych. Wysłuchały bajki pt. „Bajka o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”. Dzięki tym zabawom utrwaliły również nazwy kolorów  i udało im się zmienić szary, jesienny dzień w kolorowy i tęczowy.

Dzień Niepodległości

Wycieczka do Nadleśnictwa

Jesień jest bardzo piękna, a najpiękniejsza w lesie, dlatego też 4 listopada 2019 r. dzieci z grup zerowych  wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Włocławek. Na miejscu powitała je Pani Magda, która opowiedziała dzieciom o roślinach i zwierzętach żyjących w lesie. Po pogadance przedszkolaki kolorowały liście jesiennymi barwami. Następnie Pani Magda zaprosiła dzieci na wycieczkę po lesie, podczas której pokazała im różne gatunki drzew liściastych  i iglastych, opowiedziała również o sposobach zdobywania przez zwierzęta pożywienia i przygotowaniach do zimy. Zerówkowicze poznawali przyrodę, patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowali las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic.

Naszą wizytę w lesie zakończyło wspólne ognisko i degustacja cieplutkich kiełbasek. Choć aura była iście jesienna, to wycieczka się  udała.


Z wizytą w WORD

       W dniu 7 października 2019 r. dzieci z oddziałów zerowych udały się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Włocławku. Utrwaliły swoją wiedzę na temat zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, a także prawidłowego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Ogromne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły krótkie filmiki o bezpieczeństwie na drodze. Nie zabrakło wesołej zabawy inscenizującej poruszanie się w ruchu drogowym. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze. Podczas drogi powrotnej dzieci w sposób praktyczny zastosowały zdobytą wiedzę.

        Dziękujemy za cudowne zajęcia i mnóstwo atrakcji! 

Wycieczka do WCEE

       30 września i 1 października 2019 r.  sześciolatkowie odbyli wycieczkę  do Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.  Okazją do wyprawy było powitanie nowej pory roku – jesieni. Przedszkolaki uczestniczyły w pogadance na temat zmian zachodzących w przyrodzie. Dzieci miały również możliwość obejrzeć slajdy ukazujące ,,Las jesienią”, by przekonać się, jak żyją jego mieszkańcy. Próbowały odpowiedzieć na pytanie: Jakie to drzewo? Jaki to ptak? Jaki to grzyb? Jaka to roślina? Jakie to zwierzę? Poznały również gatunki drzew, ich liście i owoce oraz zwyczaje zwierząt. Z ogromną przyjemnością wykonały pracę plastyczną „Grzyby” z wykorzystaniem nasion, kaszy, ryżu i maku.  

        Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Światowy Dzień Zwierząt

W związku z przypadającym 4 października Światowym Dniem Zwierząt w grupach zerowych odbyły się zajęcia poświęcone temu zagadnieniu. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące zwierząt, uczestniczyły w zabawach ruchowych, matematycznych, plastycznych.
Tego dnia nie zabrakło również piosenek o czworonogach. Dzieci wysłuchały także wiadomości w formie listu  „List od Azorka”. Dowiedziały się, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa, a ludzie powinni ich przestrzegać. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez zerówkowiczów kartonowej wersji psa Azorka, przyjaciela, którego trzeba kochać, szanować i o niego dbać.  

Pamiętajmy!!!       
Zwierzątko to nie tylko przyjemność.  To także obowiązek  na całe zwierzęce życie. Bądźmy tego świadomi.

Dzień Pieczonego Ziemniaka

„Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę…

Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem…”

23 września 2019 r. zerówkowicze powitali kalendarzową jesień, świętując „Dzień Pieczonego Ziemniaka”. Dzieci poznały krótką bajkę o ziemniaku. Dowiedziały się, jak i gdzie rosną oraz co można z nich zrobić.  Potem odbyły się  „Ziemniaczane zawody” z różnymi konkurencjami z wykorzystaniem złotych kartofelków.  Po zabawach wszyscy zasiedli  do stołów i rozpoczęła się degustacja  upieczonych ziemniaczków. Było pysznie i zdrowo.  

 Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

13 września 2019 r. dzieci z grup zerowych obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia najważniejsza była Kropka. Inspiracją do obchodów stała się książeczka ,,The Dot” Petera H. Reynoldsa, amerykańskiego pisarza i ilustratora książek   dla dzieci. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości.     Najważniejszym przesłaniam Dnia Kropki  jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent. Dzieci dowiedziały się  jak ważnym elementem jest niepozorna kropka. Stała się ona w tym dniu bohaterką wielu gier, zabaw plastycznych i ruchowych. Wystarczyło tylko uruchomić wyobraźnię, a zabawy i radości nie było końca.