Projekt ,,BEZ CIEKAWOŚCI – NIE MA MĄDROŚCI!”

W ramach projektu ,,BEZ CIEKAWOŚCI – NIE MA MĄDROŚCI!”, realizowanego z zakresu fizyki pod hasłem „ Łamiemy prawa fizyki, dla umysłu gimnastyki” oraz chemii „Za noblistką podążamy, chemię w paluszku jednym mamy”, uczestnicy grup projektowych poznają tajniki dziedzin, które postrzegane są jako niełatwe, zdobywają i poszerzają  swoją wiedzę, wykazując się  kreatywnością i zaangażowaniem.

Grupa projektowa z fizyki realizowała zagadnienia związane z silami w przyrodzie. Uczniowie  poznali  pojęcie gęstości, czym jest i od czego zależy oraz  doświadczalnie wyznaczali  gęstość ciał stałych o różnych kształtach oraz  cieczy (mleka, oleju, wody). W dniach 8 i 15 października 2021r. o godzinie 20.00  uczestniczyli w seansie w Obserwatorium Astronomicznym, które to  znajduje się we Włocławku na wieżowcu przy ulicy Fredry. Wiele osób nie wie o tym, że jest takie miejsce w naszym mieście i mamy możliwość podziwiania nieba w dzień i w nocy. Warunki atmosferyczne- piękne, bezchmurne, nocne niebo-  były wprost stworzone do obserwacji.  Grupa mogła  obserwować Saturna, który był niebywałą atrakcją, gdyż widoczny był  także rozległy i okazały system pierścieni otaczający planetę i kilka księżycy. Następnie teleskop skierowany został na największą planetę Układu Słonecznego – Jowisza. Widoczne były również cztery najjaśniejsze księżyce Jowisza, tworzące mini układ planetarny. Obserwacje okazały się dla wszystkich niebywałym przeżyciem i na pewno nie raz jeszcze wraz z rodzicami uczniowie skorzystają z możliwości odwiedzenia obserwatorium. Po pokazach z dachu wieżowca można było  obserwować Włocławek nocą, co też było bardzo interesujące dla uczestników.  

Na zajęciach z chemii  uczniowie  poszukują odpowiedzi na wiele pytań, poznają je  poprzez eksperymentowanie, wspólne doświadczenia i zadania zespołowe. Poruszone zagadnienia to: otrzymywanie i badanie właściwości tlenu, wodoru i dwutlenku węgla, dowody istnienia powietrza.  Grupa młodych chemików uczestniczyła w zajęciach terenowych w Parku im. Władysława Łokietka, badali odczyn i pH gleby oraz  wody, przeprowadzali proces filtracji przygotowanych  mieszanin  oraz  starali się potwierdzić  obecność barwnika w roślinach. 

W trakcie zajęć projektowych uczestnicy poszczególnych grup  rozbudzają swoją wyobraźnię, trenują pracę w  zespole,  a przy tym świetnie się bawią.