Projekt „Budujemy mosty”

15 października 2021 r. grupa projektowa „Budujemy mosty” pod opieką p. Karoliny Malkowskiej- Kiełpińskiej odwiedziła Muzeum Historii Włocławka. W nowo zaaranżowanych wnętrzach uczniowie mogli poznać  historię miasta w układzie chronologicznym. Młodzi ludzie poruszali się w dziewięciu wyodrębnionych przestrzeniach edukacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja prezentująca świadectwa materialne kultur archeologicznych od epoki kamienia do okresu wpływów rzymskich. Kolejne części ekspozycji również zaciekawiły młode pokolenie mieszkańców Włocławka. Początki miasta, czasy demokracji szlacheckiej, utrata wolności i walka o niepodległość to kolejne sale, które obserwowane były wnikliwie przez młodzież. Duże zainteresowanie wzbudził wizerunek orła białego w koronie i tematyka II wojny światowej (broń, umundurowanie, stroje więzienne okresu okupacji). Uczniowie podziwiali również XVIII- i XIX-wieczne kamienice przy Starym Rynku, Kościół Św. Jana Chrzciciela. Spacer włocławskimi Bulwarami i przejście do nowoczesnych rozwiązań architektonicznych pozwolił uczniom połączyć historię z teraźniejszością i wrócić do rzeczywistości.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Młodzi Ekonomiści – pod takim hasłem upłynęły kolejne zajęcia grupy projektowej „Babciu naucz mnie gotować, ja Cię nauczę głosować i kupować”. Uczniowie najpierw uczestniczyli w projekcji filmu „Budżet państwa”, a następnie zajęli się planowaniem budżetu gospodarstwa domowego. Podzielili pieniądze na dochody i wydatki, rozplanowali budżet, poznali pojęcia nadwyżki budżetowej i deficytu. Po zajęciach uczniowie już wiedzą, co to jest racjonalne gospodarowanie i oszczędzanie, a powiedzenie rzymskiego cesarza: pecunia non olet (pieniądz nie cuchnie) nie jest im obce.