Spotkanie z Temidą

W czwartek, 25 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 7a wraz  z Pedagogiem odwiedzili Sąd Rejonowy we Włocławku. W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in., jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią oraz jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości  w Polsce.  Sędziowie Sądu Rejonowego przedstawili, jak przebiega droga prowadzenia spraw sądowych. Uczestnictwo w tym nietypowym spotkaniu było również doskonała okazją dla uczniów  do uzyskania wiedzy dotyczącej reguł i norm zachowania się wobec sędziego niezależnie od tego, w jakim charakterze idziemy do sądu -jako świadek, pozwany, czy powód.

Młodzież miała okazję być w sali rozpraw. Mogli również zasiąść za stołem sędziowski, na ławach oskarżonego czy obrońców, przymierzyć togę sędziowską. Uczniowie klasy 7a przeprowadzili rozprawę sądową, wcielając się   w  przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Podczas zajęć kształtowany i umacniany był szacunek do prawa oraz promowanie postaw proobywatelskich. Ważnym aspektem spotkania było budowanie w młodych obywatelach zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie uczniów o skutkach prawnych prześladowania rówieśników, za czym idzie zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach.