Światowy Dzień Higieny Rąk – 5 maja 2021 r.

Światowy Dzień Higieny – 5 maja 2021 rok

            Światowy Dzień Higieny Rąk to inicjatywa zapoczątkowana w 2005 roku  przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach projektu „Higiena rąk to bezpieczna opieka 2005 – 2015”.

            Celem obchodów jest poprawa higieny rąk personelu szpitalnego oraz osób, które mają możliwość odwiedzenia chorych. Dane statystyczne wskazują, że ponad połowy zakażeń szpitalnych można byłoby uniknąć,  gdyby procedura higieny rąk była przez wszystkich właściwie przestrzegana. Lekarze i personel medyczny to oczywiście nie jedyne osoby, które powinny pamiętać o tym zdrowym nawyku. Według statystyk co ósmy Polak nie myje rąk przed spożywaniem posiłku. Dłonie nie są też myte w przypadku  połowy mężczyzn i co czwartej kobiety po wyjściu z toalety.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo wszelkie bakterie i wirusy są przenoszone na dłoniach. Na przykład nie myjąc rąk po wizycie w toalecie, nie tylko publicznej, możemy przenieść bakterie kałowe na klawiaturę komputera, telefon komórkowy, uchwyty w wózkach sklepowych, banknoty, klamki, czy inne przedmioty, których dotykamy wielokrotnie w ciągu dnia. Na dłoniach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów. W ten sposób osoby, które nie przestrzegają elementarnych zasad higieny są bardziej narażone na infekcje skóry i błon śluzowych (mogące wywołać ropnie, czyraki, zapalenie spojówek), zakażenia jelitowe powodujące biegunki, wymioty, bóle brzucha. Często mogą to być także choroby dróg oddechowych – grypa, zapalenie gardła czy zapalenie płuc.

            Pandemia COVID-19 sprawiła, że Światowy Dzień Higieny Rąk jeszcze nigdy nie stanowił tak ważnego wydarzenia jak obecnie. Specjaliści podkreślają, że prawidłowa higiena rąk stanowi jeden ze sposobów zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem znacznie ogranicza liczbę drobnoustrojów, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej mycie rąk to bardzo ważna czynność, sprzyjająca zachowaniu zdrowia, które jest najwyższą wartością w życiu każdego człowieka.