Świetlica

DOKUMENTY REGULUJĄCE PRACĘ ŚWIETLICY SP2:

 

ŚWIETLICA SZKOLNA

czynna w godz. : 6.45 – 16.00

sala 9 i 10- parter

Świetlica wita was,
Tu szybko mija czas.
Radosny uśmiech dzieci, 
Jak ptak ku słońcu leci.
Na twarzach uśmiech promienny,
Dla nas jest zawsze bezcenny.
Więc przyjdź do naszej świetlicy.
Najweselszej w okolic

 Sprzątanie świata 2021r.

         Sprzątanie Świata jest przedsięwzięciem, które realizujemy cyklicznie. Dzieci uczęszczające na świetlicę chętnie włączyły się w akcję, której celem było budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dodatkowo uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat segregacji odpadów i ochrony naszej planety.

Młodzi ludzie wyposażeni w worki i rękawiczki wyruszyli na wspólne sprzątanie terenów wokół naszej Szkoły. Na pewno zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi, ekologicznymi nawykami.


Uniwersytet Dzieci w Klasie

W czwartek, 16.09.2021 r., uczniowie klasy 1b uczestniczyli w pierwszych zajęciach, w ramach Projektu Ciekawskie pierwszaki. Jak poznać świat w klasie, które dotyczyły tematu: Dlaczego każdy z nas jest inny? W czasie zajęć odbyła się projekcja filmu związanego z tematem, który następnie został szczegółowo omówiony podczas rozmowy kierowanej. Zabawa integracyjna pn.: Statek, uświadomiła dzieciom, że mimo różnic – wszyscy możemy działać grupowo. Podobnie, zespołowo, można pracować, poszukując różnic, co uzmysłowiła zabawa pn.: Czym różnią się obrazki? Odczytanie, przez nauczyciela, wiersza Juliana Tuwima Wszyscy dla wszystkich – zaowocowało żywą rozmową na temat wybranych zawodów, a także, jak ważne jest to, że się różnimy (w kontekście podejmowanej pracy zawodowej). Karty Zawodów uzmysłowiły młodym ludziom ich mnogość, a także umożliwiły wybór preferowanego zawodu. W trakcie zajęć manualnych dzieci przygotowały kolaż, który przedstawiał ich zainteresowania. Dla podsumowania treści, wszyscy mieli możliwość wypowiedzenia się, co udało się zapamiętać z lekcji.

Koordynatorami Projektu w naszej szkole są pp. Jolanta Magdzińska, Kamila Szylbert.


Dzień Chłopca

Prosto z jesiennego lasu, o którym mówiliśmy w ostatnim tygodniu, przybył do nas Wilk, który obiecał, że nie zje żadnego chłopca, ani żadnej dziewczynki. Na wszelki wypadek nakarmiliśmy Bajkowego Stwora cukierkami, z koszyczka wyciągnęliśmy kartkę z życzeniami. Dzieci zmęczyły wilka tańcem i uściskami, aż zabrakło mu tchu. Dziękując za gościnę, Futrzak, obiecał, że jeszcze nas odwiedzi. Dziewczynki wręczyły chłopcom okazjonalne karty z okazji  ich Święta. Wszystkie dzieci rozwiązywały quizy, których tematyka nawiązywały do tego szczególnego wydarzenia. Była także okazja, aby móc się wykazać poprzez twórcze działanie.

 Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopca.


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 W piątek, 1 października świetlica włączyła się w akcję szkolną, której koordynatorami były pp. Małgorzata Pinkowska, Danuta Latowska. Jolanta Strychalska.
Uczniowie zapoznali się z ideą przedsięwzięcia, rozwiązywali quizy związane z tabliczką mnożenia, a także uzupełniali ilustrowane karty pracy. Dzieci z klas młodszych, poprzez zabawę, uczyły się podstaw matematyki. W zmaganiach z liczbami najmłodsi mogli liczyć na pomoc nauczycieli, a także starszych kolegów.


Światowy Dzień Zwierząt

W poniedziałek, 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Warto przypomnieć, że cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, nie tylko tych domowych. Świętowanie tego dnia ma na celu przypomnienie i uświadomienie ludziom, że zwierzęta to istoty żywe, które również mają swoje prawa, m.in.: do wolności, opieki czy dobrego traktowania.
Z okazji Dnia Zwierząt zorganizowaliśmy pogadankę, następnie uczniowie rozwiązywali quizy i zagadki, gdzie mogli wykazać się wiedzą na temat zwierząt i ich zwyczajów. Przypomnieliśmy o trwającej zbiórce karmy dla bezdomnych psów i kotów. Na zakończenie zaplanowaliśmy kolorowanki tematyczne (także w wersji on-line z wykorzystaniem tablicy interaktywnej).


Uniwersytet Dzieci w Klasie – drugie spotkanie

            W poniedziałek, 11października 2021 r. uczniowie klasy 1b uczestniczyli w drugich zajęciach w ramach Projektu Ciekawskie pierwszaki. Jak poznać świat w klasie, które dotyczyły tematu: Kiedy kogoś kochamy? Odbyła się projekcja filmu pt.: Jak zwierzęta okazują sobie miłość?, następnie został on szczegółowo omówiony podczas rozmowy kierowanej. Wprowadzeniem do tematu było odczytanie Bajki o Ciepłym i Puchatym. Dzieci odpowiadały, co kojarzy im się ze słowem miłość, a także wybierały karty, które wiązały się z tym słowem. Stworzyliśmy własną definicję miłości, do której  wykorzystaliśmy wydrukowane wcześniej karty. Prezentacja: Jakie są języki miłości? uświadomiła nam, jak najbliżsi, a także my sami okazujemy to uczucie bliskim. Znalazł się także czas na zabawę ruchową pn.: Jak pokazać miłość. W jej trakcie dowiedzieliśmy się, jakie gesty najczęściej świadczą o tym, że ktoś nas kocha (m.in.: przytulanie, czytanie, przygotowanie posiłku).

W trakcie zajęć manualnych padło jeszcze jedno pytanie, które dzieci zobrazowały na papierze.  Brzmiało ono: Co to znaczy kochać samego siebie?

          Na zakończenie wszyscy użyli swojej wyobraźni. Pomyśleliśmy o swoich bliskich, a także  o tym, jak możemy okazać im uczucie.

           Koordynatorami Projektu są  pp. Jolanta Magdzińska, Kamila Szylbert.


Dzień Edukacji Narodowej w naszej świetlicy

          Dzień Edukacji Narodowej na stałe wpisany jest w harmonogram imprez i uroczystości świetlicy szkolnej. Z tej okazji dzieci przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Zapoznały się z historią powstania tego Święta, miały możliwość swobodnych wypowiedzi na temat pracy swoich wychowawców, czytały wiersze o różnych pracownikach szkoły.

Uczniowie brali udział w redagowaniu życzeń, a także wykonaniu kart okolicznościowych , którymi obdarowali Dyrekcję Szkoły i Nauczycieli.

Jakże nie pisać wierszy,

jakże nie płonąć w podzięce.

Za dar najpiękniejszy, za SERCE

Tymi słowami pragniemy przekazać podziękowania za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w edukację.

                                                                                         Dzieci ze świetlicy