Tydzień regionalny w SP2

„Cudze chwalicie, swego nie znacie –

                             Kujawy i okolice. Nasza mała Ojczyzna”    

Cele ogólne Tygodnia regionalnego:

– kształtowanie postawy patriotycznej,

– poznanie historii, tradycji, kultury, kulinariów, legend, podań regionu Kujaw,

– kształtowanie więzi z krajem ojczystym, regionem i świadomości obywatelskiej,

-kształtowanie przynależności do wspólnoty regionalnej.

Osiągnięcie tych celów było możliwe przy współpracy z Centrum Kultury „Browar B”, Miejską Biblioteką Publiczną Filia nr 11 oraz z osobami prywatnymi  w szczególny sposób związanymi z Kujawami.

Uczniowie klas: 5c, 5d, 6b, 6d, 7a, 7b w Filii nr 11 wysłuchali wykładu „ Kujawy –historia, obrzędy, tradycje i zwyczaje”. Następnie udali się do garderoby Zespołu Pieśni  i Tańca „Kujawy”, gdzie mogli nie tylko dowiedzieć się, jak wygląda tradycyjny strój kujawski, ale także przymierzyć jego elementy. Natomiast uczniowie klas 4a i 4b udali się do MBP przy ulicy Warszawskiej, gdzie dowiedzieli się o tradycjach Świąt Wielkanocnych na Kujawach.

W ciekawym spotkaniu brali udział uczniowie klasy 3a i klasy 6a. W murach szkoły gościli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”, którzy najpierw opowiedzieli historię tańca regionalnego, a następnie przeprowadzili zajęcia praktyczne. Uczniowie chętnie powtarzali kroki za instruktorem, p. Maciejem Mielczarskim. Może niektórzy będą chcieli kontynuować swoją przygodę z kujawiakiem i „Kujawami”?

Jak Kujawy to Włocławek, jak Włocławek to… fajans. Uczniowie klas 4-6 na lekcjach plastyki mieli okazję poznać wzory kujawskie specyficzne dla naszego regionu. Po obejrzeniu filmu „Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu” spróbowali swoich sił na papierowych talerzach. Jak im poszło? Oceńcie sami!

Podczas lekcji muzyki uczniowie klas 4-7 wysłuchali kapeli ludowej i poznali podstawowe cechy charakterystyczne dla kujawiaka. Uczyli się także wyklaskiwać jego rytm i podstawowych kroków tego tańca. Na technice poznali różne przepisy dań regionalnych. Ciekawe, czy wykorzystają je wraz z rodzicami podczas przygotowań potraw wielkanocnych? Na lekcjach języka polskiego uczniowie sprawdzali, czy znają gwarę kujawską, a na historii  prześledzili najważniejsze wydarzenia z przeszłości regionu. Ósmoklasiści w ramach WOS-u „wybrali się” z wizytą do Urzędu Miasta i przygotowali poradnik „Nie taki Urząd straszny…Kilka porad dla zaczynających przygodę z urzędem”. Na lekcji fizyki uczniowie klas 7-8 bliżej poznali jednego z wybitniejszych przedstawicieli naszego regionu, jakim jest Mikołaj Kopernik, a na chemii dowiedzieli się, że oprócz Anwilu Włocławek na terenie naszego województwa istnieją Zakłady Chemiczne Nitro- Chem w Bydgoszczy, które produkują m.in. folię oraz produkty dla przemysłu zbrojeniowego i chemicznego. Podczas zajęć na biologii uczniowie obejrzeli film o Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, poznali obiekty przyrodnicze regionu cenne w skali Europy i świata. Natomiast na  geografii zobaczyli film pt. „ Nie zdajecie sobie sprawy, jakie piękne są Kujawy”, który był punktem wyjścia do stworzenia plakatów reklamujących nasz region i zachęcających do obejrzenia różnych obiektów nie tylko na terenie Włocławka.

Po całym tygodniu możemy powiedzieć, że trochę lepiej znamy Kujawy, ale jest jeszcze wiele do zobaczenia. Może ciąg dalszy za rok?

W czytelni szkolnej miało miejsce szczególne wydarzenie. W ramach Tygodnia Regionalnego prezentowaliśmy wystawę przedmiotów charakteryzujących kujawski region. Pięknie prezentowały się fajansowe naczynia w kobaltowych kolorach i charakterystycznym kwiatowym wzorem, haftowane serwety oraz duża lalka w stroju Kujawianki. Wystawie towarzyszyła wystawka książek i map poświęcona Kujawom i Włocławkowi oraz projekcja filmu o folklorze kujawskim.

Wystawa, która budziła zachwyt i refleksję nad bogactwem naszego folkloru,  powstała między innymi dzięki uprzejmości włocławskiej regionalistki, pani Krystyny Zagrabskiej.  Zwiedziły ją 22 klasy.

Zwieńczeniem wystawy w czytelni i zdobytej wiedzy na lekcjach było  uzupełnienie kart pracy, które prawidłowo wypełnione wzięły udział  w losowaniu nagród.

Podczas trwania w naszej szkole Tygodnia regionalnego w klasach młodszych zrealizowano kilka ciekawych zajęć, mających na celu bliższe poznanie naszego regionu, jakim są Kujawy.  

Uczniowie klas I uczestniczyli w wirtualnym zwiedzaniu Skansenu Etnograficznego w Kłóbce i Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Zapoznali się z drewnianą architekturą i kulturą ludową Ziemi Dobrzyńskiej i Kujaw. Obejrzeli drewniane zabudowania z wyposażeniem wnętrz, tradycyjne przedmioty i narzędzia ukazujące codzienne życie rodzin chłopskich. Został zaprezentowany strój ludowy kujawski dla mężczyzny i kobiety, a uczniowie podczas zajęć plastycznych mieli możliwość pokolorowania takiego stroju. Na zajęciach edukacji muzycznej obejrzeli film, przedstawiający taniec ludowy kujawiak, jak również wysłuchali i uczyli się śpiewać piosenki pt. ,,Ja Kujawiak, Ty Kujawiak”. Podczas czwartkowych
i piątkowych długich przerw uczniowie mieli możliwość nauczyć się tańczyć  kujawiaka. Odbyły się także pogadanki
i prezentacje związane z tradycją regionu włocławskiego, dotyczące sztuki malowania fajansu.

Uczniowie klas II zapoznali się z ciekawostkami i tradycjami dotyczącymi Kujaw oraz wykonali następujące prace: menu kujawskie, talerzyki wzorowane na włocławskim fajansie. Kolorowali także strój kujawski i nauczyli się piosenki, pt. „Jesienny kujawiaczek”.

         Uczniowie klas III z uwagą, oglądając prezentacje multimedialne, wysłuchali ciekawostek dotyczących tradycji związanych z naszym terenem. Dzieci poznały m.in. kujawski folklor, wycinały  papierowe serwetki, rzeźbiły    w plastelinie rzeźby ludowe, śpiewały piosenki oraz tańczyły kujawiaka pod okiem instruktora tańca. Kolorowy świat fajansu i kujawskich wzorów przybliżył uczniom wykonanie malowanych talerzy. Poznali i  nazywali części stroju Kujawiaka i Kujawianki, Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wierszy o miłości do Kujaw, napisanych i czytanych przez specjalnie zaproszonego gościa – poetkę  Małgorzatę Pietrzak. Kujawy to także kuchnia, którą wyróżnia pełna paleta smaków. Informacje o staropolskich potrawach stały się  inspiracją do wykonania z masy solnej rogalików barcińskich.

Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, dostarczyły wielu ciekawych informacji i były okazją do wspólnej zabawy.