VIII Narodowe Czytanie

„Czytamy 8 nowel na ósmą rocznicę Narodowego Czytania”

7 września  2019 r. uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w  Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania w Kujawsko – Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli  we Włocławku. Honorowy Patronat sprawowała Para Prezydencka.

Ósme Narodowe Czytanie miało na celu rozbudzenie zainteresowania nowelami  z epoki Romantyzmu, Pozytywizmu, Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego.   Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Cieślarczyk, Kamil Cieślarczyk, Amelia Cieślarczyk,  Nikola Filipiak, Oliwia Kwiatkowska, Weronika Brywczyńska, Aleksander KuczyńskiBartosz   Woźniak. Opiekę nad uczniami sprawowała    p. Iwona Palińska – Kacprowicz. Uczestnicy czytali fragmenty książek,  a także obejrzeli ekranizację „Katarynki” produkcji Łódzkiej Wytwórni Filmów z 1967 roku.

Wykaz lektur:

 1.  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
   
 2. Dym – Maria Konopnicka;
   
 3. Katarynka – Bolesław Prus;
   
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
   
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont;
   
 6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
   
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz;
   
 8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Zapraszamy do galerii …