Wychowanie przez czytanie – program 2019/2020

Program Wychowanie przez czytanie

Edycja 2019

Organizator: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Program prowadzi w SP2 – Iwona Palińska -Kacprowicz

Program dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opis programu

Program „Wychowanie przez czytanie” skierowany jest do uczniów klas 5–7   szkół podstawowych. Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.

Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiają istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych, jak również tworzą krótkie prezentacje multimedialne przedstawiające wybrane przez siebie wartości. Najciekawsze prace multimedialne uczniów udostępnimy na stronie internetowej Fundacji.

Wszystkie placówki zakwalifikowane do udziału w Programie otrzymują nieodpłatnie pakiet materiałów do prowadzenia zajęć. W skład pakietu wchodzą:

• książka „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”  – do przeczytania i omówienia z uczniami
  • poradniki dla nauczycieli „Z dzieckiem w świat wartości” i „Wychowanie  przez czytanie”
  • scenariusze zajęć na temat wszystkich wartości omówionych w książce    „Gorzka czekolada”
  • prezentacja dla rodziców
  • materiały multimedialne, w tym wideoklipy o wartościach autorstwa rapującego filozofa Miksera