Zajęcia robotyki w naszej szkole

W ramach projektu edukacyjnego „Budujemy mosty 2021” odbywają się w naszej szkole  zajęcia warsztatowe z robotyki i oprogramowania.

Robotyka dla dzieci łączy kilka dziedzin: programowanie, konstruowanie, sensorykę, automatykę, informatykę i mechanikę. Zajęcia  polegają na budowaniu, konstruowaniu i programowaniu robotów, dzięki czemu dzieci widzą efekty swoich działań. Robotyka w szkole podstawowej ułatwia przejście przez kolejne etapy edukacji, wzmaga ciekawość do otaczającego świata i mocno angażuje.

Dziecko ma za zadanie skonstruować prostego robota, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramować go tak, aby wykonywał określone czynności. Najmłodsi uczą się, jak skonstruować robota oraz w jaki sposób wprawić go w ruch. To przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia, a ponadto pokazuje zależności między poszczególnymi działaniami. Do zajęć z robotyki używa się specjalnego rodzaju klocków i robotów . Nasi uczniowie pracują z Photonami i Lego Mindstorms.

Zajęcia z robotyki w naszej szkole poprzez wspaniałą zabawę:

 • uczą logicznego, kreatywnego i przestrzennego myślenia,
 • pogłębia umiejętności manualne,
 • rozwijają umiejętności matematyczne i fizyczne,
 • uczą programowania maszyn,
 • ćwiczą pamięć, jest to gimnastyka dla mózgu,
 • pokazują związek przyczynowo-skutkowy,
 • uczą cierpliwości i konsekwentnego dążenia do celu,
 • uczą pracy w grupie,
 • pogłębiają umiejętności strategicznego i analitycznego myślenia,
 • rozwijają i edukują,
 • uczą wyciągania wniosków z podejmowanych działań, nauka przez doświadczanie,
 • pozwalają zrozumieć działanie technologii,
 • wzbudzają zainteresowanie światem.