Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada – upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Jest to ważne wydarzenie dla każdego Polaka – również dla wszystkich uczniów naszej szkoły. W klasach młodszych odbył się uroczysty apel z tej okazji, uczniowie byli także w teatrze na przedstawieniu „Polak Mały”. Klasy starsze uczestniczyły w „Pięcioboju Piłsudskiego”. Z kolei w świetlicy prowadzone były różnorodne formy zajęć – dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi, historią obchodów tego święta, a także wysłuchały pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – flagi, godło, mapy Polski oraz kotyliony w barwach narodowych. Z pięknych prac powstały biało-czerwone gazetki ścienne.
3
Dzień Wszystkich Świętych oraz Halloween w świetlicy
W ostatnim tygodniu października w naszej świetlicy było nieco inaczej niż zwykle. Z jednej strony było refleksyjnie, bo rozmawialiśmy o obchodach Dnia Wszystkich Świętych w naszym kraju, wspominaliśmy naszych bliskich, których nie ma już z nami... Z drugiej zaś strony dopisywał nam dobry humor, gdyż dowiedzieliśmy się, jak dzieci z innych krajów bawią się tego dnia, jakie mają zwyczaje i tradycje.
Świetliki wykonały- różnymi technikami- piękne prace plastyczne symbolizujące Halloween- dynie, pająki, nietoperze, szkielety z białego sznurka, duszki z papieru. Dzieci wspólnie bawiły się przy angielskiej piosence „Five little monsters” o potworkach, stroiły się w halloweenowe gadżety, ubrania. Podczas zabawy „w duszki” wszyscy uczestnicy mieli uśmiechnięte miny, a impreza sprzyjała integracji wesołych Świetlików.
9
Bezpieczeństwo w szkole
Cele zajęć - w trakcie zajęć dzieci dowiedziały się:
- Jakie są zasady bezpiecznego zachowania w szkole.
- Jakie są zasady bezpiecznego zachowania na wycieczce.
- Jakie są bezpieczne zasady w różnych porach roku.
- Co to jest uważność.
- Jakie są numery telefonów alarmowych i w jakich sytuacjach należy ich używać.
Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania maila, którego dostaliśmy od Kubusia Puchatka jako zaproszenie do Akademii Bezpiecznego Puchatka. Potem oglądaliśmy film pt. „Jesteśmy bezpieczni w szkole i na wycieczce”. Rozwiązywaliśmy i wypełnialiśmy karty pracy. Rozmawialiśmy o sytuacjach niebezpiecznych i jak należy je rozwiązywać. Na zakończenie zajęć, dzięki pięknej pracy i zaangażowaniu, dzieci zdobyły pierwszą SUPERMOC, a jest nią UWAŻNOŚĆ, czyli zdolność do dostrzegania niebezpiecznych sytuacji. Ikonkę SUPERMOCY wkleili w odpowiednie miejsce na KARCIE SUPERBOHATERA.
10
Rozpoczynamy nowy program edukacyjny
W bieżącym roku szkolnym, uczniowie klas pierwszych uczestniczący w zajęciach świetlicowych, biorą udział w programie AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA.
Program ten uczy dzieci, jak być bezpiecznym w szkole, w domu, na drodze, w Internecie oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami.
Tegoroczna edycja programu została jeszcze rozszerzona o nowy scenariusz, poruszający kwestię bezpieczeństwa podczas wypoczynku w zimie, nad wodą, a także w lesie, w górach oraz w podróży.
Cały program składa się z 6 scenariuszy:
- Bezpieczeństwo w szkole.
- Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami.
- Bezpieczeństwo na drodze.
- Bezpieczeństwo w Internecie.
- Bezpieczeństwo w domu.
- Bezpieczeństwo podczas wypoczynku.
Każdy uczeń, biorący udział w programie, otrzymuje KARTĘ SUPERBOHATERA, na której po zakończonych zajęciach wkleja ikonkę SUPERMOCY.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
Każdy z nas wie, że zwierzęta to istoty, bez których życie człowieka byłoby nudne i pozbawione radości. Dlatego też 4 października w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu, że zwierzęta to istoty żywe, które czują i mają swoje prawa.
Podczas świetlicowych obchodów rozmawialiśmy o naszych pupilach, a także o podstawowych zasadach opieki nad zwierzętami. Poruszyliśmy temat zbiórki karmy, organizowanej w naszej szkole, obejrzeliśmy ciekawy film edukacyjny, podczas którego świetliczaki miały okazję poznać różne gatunki zwierząt – dzikich i tych z pobliskiego podwórka. Bawiliśmy się w zwierzęce kalambury – dzieci naśladowały ruchy i odgłosy zwierząt, zakładały maski zwierząt, a także rozwiązywały rebusy i zagadki na tablicy multimedialnej. Wszyscy dobrze się bawiliśmy
3
POWITANIE JESIENI
Ostatni tydzień września był okazją do przeprowadzenia cyklu zajęć wprowadzających świetliczaków w tematykę nadchodzącej pory roku. Podczas rozmowy z nauczycielami oraz dzięki prezentacjom multimedialnym dzieci poszerzyły wiedzę o jesieni, m.in. o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie, o jesiennych plonach i przetworach, o grzybach jadalnych i trujących. Na zajęciach uczniowie rozwiązywali zagadki, sudoku obrazkowe oraz grali w jesienne memory. Stworzyli piękne prace dotyczące jesieni, bawili się przy jesiennych piosenkach.
Wszystkie prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek o tematyce jesiennej, które zostały wyeksponowane w świetlicy i galerii prac uczniów. Przeprowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom pozytywnych wrażeń i były okazją do zintegrowania grupy świetliczaków.
Jesień dopiero się zaczęła. Z uzbieranych przez dzieci liści, kasztanów i żołędzi ułożymy ciekawe kompozycje, wykonamy mnóstwo prac
4
DZIEŃ CHŁOPCA
Świętowanie Dnia Chłopaka powoli staje się tradycją w świetlicy szkolnej. 30 września 2024 r. dziewczynki wraz z nauczycielkami świetlicy złożyły chłopcom życzenia. Tego dnia świetliczaki brały udział w różnych aktywnościach z tej okazji: zdjęcia w okolicznościowej fotobudce, wykonywanie prac plastycznych – kolorowych krawatów, rozwiązywanie quizów i zagadek na tablicy multimedialnej. Dużo radości i uśmiechu wywołały zabawy ruchowe, w których mogli uczestniczyć. W rywalizacjach sportowych liczyła się szybkość i zręczność. Największą atrakcją okazał się jednak cukierkowy poczęstunek jako miły akcent na zakończenie spotkania.
To był dzień pełen emocji i dobrej zabawy.
7
Dzień Kropki
16 września 2024r. w naszej świetlicy był obchodzony Dzień Kropki. „Niby nic, a jednak coś wielkiego”, bo jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Motywem przewodnim tego dnia jest kropka. Najmłodsi uczniowie klas 1-3 bardzo cieszyli się tym świętem - ich ubrania zdobiły kolorowe kropki. Odbyła się pogadanka na temat książki i filmu ,,The Dot”, którą napisał Peter Reynolds. Historia małej Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie, bardzo poruszyła dzieci.
Tego dnia świetliczaki miały możliwość zaprezentowania swoich talentów oraz wzięcia udziału w zabawach kształtujących kreatywność i spostrzegawczość. Doskonaliły swoje talenty matematyczne, grając w kostki do gry i domino.
Wiele radości sprawiły im zabawy ruchowe z kolorowymi materacami-kółkami. Powstały przepiękne kropkowe prace plastyczne. To był miło spędzony czas!1