DZIEŃ BABCI I DZIADKA w świetlicy szkolnej
„Babcia z Dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują.
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia Babci bluzkę pierze.
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo kocha swoją Babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!”
Wszyscy doskonale znamy daty 21 i 22 stycznia – w te dni mają święto nasze kochane babcie i wspaniali dziadkowie. W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie ferii zimowych w świetlicy szkolnej dzieci dyskutowały o swoich Dziadkach, opowiadały za co Ich szanują, podziwiają i kochają. Świetliczaki wykonali prace plastyczne, wśród których znalazły się laurki, prace według własnego pomysłu, portrety ukochanych, starszych osób. Przygotowanie podarunków było świetną okazją dla uczniów do wykazania się kreatywnością.
Pracom plastycznym towarzyszyło słuchanie piosenek: „U babci jest słodko” oraz „Kiedy babcia była mała”.
Świetlicowe aktywności miały na celu zwiększenie świadomości najmłodszych, że dziadkowie nie tylko bawią, ale również uczą postaw moralnych i przekazują swoją wiedzę.
7
Mikołajki
6 grudnia to szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci - wtedy przez świat wędruje Święty Mikołaj i obdarowuje wszystkich prezentami. Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i założyły mikołajkową czapkę . Podczas zajęć w świetlicy szkolnej świetliczaki rozmawiały o tradycjach mikołajkowych i świątecznych, poznały drogę listu od nadawcy do odbiorcy. Dzieci śpiewały wspólnie piosenki o tematyce zimowej, bardzo aktywnie odgadywały zagadki mikołajkowe oraz wykonały piękne prace plastyczne ,,Portret Świętego Mikołaja'', które zdobią salę świetlicy. Widać i czuć, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Świetliczaki otrzymały mikołajkową – czekoladową niespodzianką. Wszystkim dopisywał dobry humor. Radość dzieci była bezcenna J
6
Andrzejki
- 5
29 listopada 2024 roku w świetlicy szkolnej odbyły się andrzejkowe wróżby i zabawy. To był dzień pełen magii i atrakcji. Dzieci poznały historię tego święta i dzieliły się tradycjami związanymi z obchodami andrzejek w swoich domach. Chętnie uczestniczyły w zabawach i konkursach, takich jak andrzejkowy wyścig butów, przekłuwanie serca z imieniem wybranki lub wybranka. Każdy z uczestników otrzymał wróżbę, z której dowiedział się, co go spotka w najbliższej przyszłości. Oczywiście dzieci wiedziały, że wszystkie wróżby należy traktować z przymrużeniem oka, nie przeszkodziło to jednak w dobrej zabawie. Atmosfera tajemnicy pozostawiła niezapomniane wspomnienia. Mamy nadzieje, że za rok powtórzymy podobną zabawę!
Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 9
Miś na smutki i radości,
miś gdy coś Cię bardzo złości,
miś gdy gorzej czujesz się,
miś gdy czasem jest Ci źle…Jak co roku 25 listopada świetliczaki obchodziły jeden ze swoich ulubionych dni - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości. W tym dniu uczniowie mieli okazję przynieść swojego ulubionego misia do świetlicy – był on motywem przewodnim zajęć. Dzieci poznały historię powstania tej zabawki, dowiedziały się dlaczego cieszy się tak ogromną sympatią, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Świetliczaki wykonały prace plastyczne, podczas których mogły wykazać się inwencją twórczą – powstały portrety ulubionych lub wymarzonych misiów. Było dużo wspólnych zabaw, słuchania muzyki i czytania bajek z misiami w roli głównej.
Miła atmosfera obchodów Święta Pluszowego Misia z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.
Dzień Życzliwości
„Jest taka piękna kraina, gdzie dzień się uśmiechem zaczyna.
Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie, Ty uśmiechnij się do mnie, a ja do Ciebie”.21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Na tę okoliczność zorganizowane były różne kreatywne zadania zarówno dla starszych jak i młodszych uczniów.
Tego dnia również dzieci z naszej świetlicy szkolnej dołączyły do kręgu życzliwych i uśmiechniętych ludzi. Świetliczaki brały udział w licznych konkursach i zabawach integracyjnych, mających na celu uświadomienie tego jak łatwo być życzliwym. Przygotowały Ordery Życzliwości i laurki dla bliskich. Na zajęciach rozmawialiśmy o życzliwości, dobrych manierach, zachowaniu się w szkole i miejscach publicznych.Ten dzień dostarczył wszystkim wiele radości i życzliwości .
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w świetlicy szkolnej
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka- obchodzony 20 listopada- to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Jego celem jest uświadomienie najmłodszym ich praw oraz znaczenie ich przestrzegania. Nasza szkoła – także świetlica, aktywnie włączyły się w te obchody.
Świetliczaki wzięły udział w dyskusjach na temat praw dzieci oraz przypadków, w których te prawa są przekraczane. Powstała barwna i informacyjna gazetka świetlicowa, która zawierała najważniejsze informacje o prawach dzieci – między innymi prawo do życia, prawo do wychowania się w rodzinie, prawo do wyrażania swojego zdania, prawo do nauki itp. To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada – upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Jest to ważne wydarzenie dla każdego Polaka – również dla wszystkich uczniów naszej szkoły. W klasach młodszych odbył się uroczysty apel z tej okazji, uczniowie byli także w teatrze na przedstawieniu „Polak Mały”. Klasy starsze uczestniczyły w „Pięcioboju Piłsudskiego”. Z kolei w świetlicy prowadzone były różnorodne formy zajęć – dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi, historią obchodów tego święta, a także wysłuchały pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – flagi, godło, mapy Polski oraz kotyliony w barwach narodowych. Z pięknych prac powstały biało-czerwone gazetki ścienne.
3
Dzień Wszystkich Świętych oraz Halloween w świetlicy
W ostatnim tygodniu października w naszej świetlicy było nieco inaczej niż zwykle. Z jednej strony było refleksyjnie, bo rozmawialiśmy o obchodach Dnia Wszystkich Świętych w naszym kraju, wspominaliśmy naszych bliskich, których nie ma już z nami... Z drugiej zaś strony dopisywał nam dobry humor, gdyż dowiedzieliśmy się, jak dzieci z innych krajów bawią się tego dnia, jakie mają zwyczaje i tradycje.
Świetliki wykonały- różnymi technikami- piękne prace plastyczne symbolizujące Halloween- dynie, pająki, nietoperze, szkielety z białego sznurka, duszki z papieru. Dzieci wspólnie bawiły się przy angielskiej piosence „Five little monsters” o potworkach, stroiły się w halloweenowe gadżety, ubrania. Podczas zabawy „w duszki” wszyscy uczestnicy mieli uśmiechnięte miny, a impreza sprzyjała integracji wesołych Świetlików.
9
Bezpieczeństwo w szkole
Cele zajęć - w trakcie zajęć dzieci dowiedziały się:
- Jakie są zasady bezpiecznego zachowania w szkole.
- Jakie są zasady bezpiecznego zachowania na wycieczce.
- Jakie są bezpieczne zasady w różnych porach roku.
- Co to jest uważność.
- Jakie są numery telefonów alarmowych i w jakich sytuacjach należy ich używać.
Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania maila, którego dostaliśmy od Kubusia Puchatka jako zaproszenie do Akademii Bezpiecznego Puchatka. Potem oglądaliśmy film pt. „Jesteśmy bezpieczni w szkole i na wycieczce”. Rozwiązywaliśmy i wypełnialiśmy karty pracy. Rozmawialiśmy o sytuacjach niebezpiecznych i jak należy je rozwiązywać. Na zakończenie zajęć, dzięki pięknej pracy i zaangażowaniu, dzieci zdobyły pierwszą SUPERMOC, a jest nią UWAŻNOŚĆ, czyli zdolność do dostrzegania niebezpiecznych sytuacji. Ikonkę SUPERMOCY wkleili w odpowiednie miejsce na KARCIE SUPERBOHATERA.
10
Rozpoczynamy nowy program edukacyjny
W bieżącym roku szkolnym, uczniowie klas pierwszych uczestniczący w zajęciach świetlicowych, biorą udział w programie AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA.
Program ten uczy dzieci, jak być bezpiecznym w szkole, w domu, na drodze, w Internecie oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami.
Tegoroczna edycja programu została jeszcze rozszerzona o nowy scenariusz, poruszający kwestię bezpieczeństwa podczas wypoczynku w zimie, nad wodą, a także w lesie, w górach oraz w podróży.
Cały program składa się z 6 scenariuszy:
- Bezpieczeństwo w szkole.
- Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami.
- Bezpieczeństwo na drodze.
- Bezpieczeństwo w Internecie.
- Bezpieczeństwo w domu.
- Bezpieczeństwo podczas wypoczynku.
Każdy uczeń, biorący udział w programie, otrzymuje KARTĘ SUPERBOHATERA, na której po zakończonych zajęciach wkleja ikonkę SUPERMOCY.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
Każdy z nas wie, że zwierzęta to istoty, bez których życie człowieka byłoby nudne i pozbawione radości. Dlatego też 4 października w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu, że zwierzęta to istoty żywe, które czują i mają swoje prawa.
Podczas świetlicowych obchodów rozmawialiśmy o naszych pupilach, a także o podstawowych zasadach opieki nad zwierzętami. Poruszyliśmy temat zbiórki karmy, organizowanej w naszej szkole, obejrzeliśmy ciekawy film edukacyjny, podczas którego świetliczaki miały okazję poznać różne gatunki zwierząt – dzikich i tych z pobliskiego podwórka. Bawiliśmy się w zwierzęce kalambury – dzieci naśladowały ruchy i odgłosy zwierząt, zakładały maski zwierząt, a także rozwiązywały rebusy i zagadki na tablicy multimedialnej. Wszyscy dobrze się bawiliśmy
3
POWITANIE JESIENI
Ostatni tydzień września był okazją do przeprowadzenia cyklu zajęć wprowadzających świetliczaków w tematykę nadchodzącej pory roku. Podczas rozmowy z nauczycielami oraz dzięki prezentacjom multimedialnym dzieci poszerzyły wiedzę o jesieni, m.in. o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie, o jesiennych plonach i przetworach, o grzybach jadalnych i trujących. Na zajęciach uczniowie rozwiązywali zagadki, sudoku obrazkowe oraz grali w jesienne memory. Stworzyli piękne prace dotyczące jesieni, bawili się przy jesiennych piosenkach.
Wszystkie prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek o tematyce jesiennej, które zostały wyeksponowane w świetlicy i galerii prac uczniów. Przeprowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom pozytywnych wrażeń i były okazją do zintegrowania grupy świetliczaków.
Jesień dopiero się zaczęła. Z uzbieranych przez dzieci liści, kasztanów i żołędzi ułożymy ciekawe kompozycje, wykonamy mnóstwo prac
4
DZIEŃ CHŁOPCA
Świętowanie Dnia Chłopaka powoli staje się tradycją w świetlicy szkolnej. 30 września 2024 r. dziewczynki wraz z nauczycielkami świetlicy złożyły chłopcom życzenia. Tego dnia świetliczaki brały udział w różnych aktywnościach z tej okazji: zdjęcia w okolicznościowej fotobudce, wykonywanie prac plastycznych – kolorowych krawatów, rozwiązywanie quizów i zagadek na tablicy multimedialnej. Dużo radości i uśmiechu wywołały zabawy ruchowe, w których mogli uczestniczyć. W rywalizacjach sportowych liczyła się szybkość i zręczność. Największą atrakcją okazał się jednak cukierkowy poczęstunek jako miły akcent na zakończenie spotkania.
To był dzień pełen emocji i dobrej zabawy.
7
Dzień Kropki
16 września 2024r. w naszej świetlicy był obchodzony Dzień Kropki. „Niby nic, a jednak coś wielkiego”, bo jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Motywem przewodnim tego dnia jest kropka. Najmłodsi uczniowie klas 1-3 bardzo cieszyli się tym świętem - ich ubrania zdobiły kolorowe kropki. Odbyła się pogadanka na temat książki i filmu ,,The Dot”, którą napisał Peter Reynolds. Historia małej Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie, bardzo poruszyła dzieci.
Tego dnia świetliczaki miały możliwość zaprezentowania swoich talentów oraz wzięcia udziału w zabawach kształtujących kreatywność i spostrzegawczość. Doskonaliły swoje talenty matematyczne, grając w kostki do gry i domino.
Wiele radości sprawiły im zabawy ruchowe z kolorowymi materacami-kółkami. Powstały przepiękne kropkowe prace plastyczne. To był miło spędzony czas!1