"Profesorek Wodorek i Superbohaterowie" – wiosenne przedstawienie dla najmłodszych!
24 marca 2025 roku w naszej szkole dla uczniów klas młodszych odbyło się wyjątkowe przedstawienie "Profesorek Wodorek i Superbohaterowie". Spektakl nie tylko dostarczył dzieciom mnóstwo radości, ale również w ciekawy sposób przybliżył im ważne wartości, takie jak współpraca, troska o środowisko i siła wiedzy.
Wydarzenie było częścią obchodów Pierwszego Dnia Wiosny, dlatego nie zabrakło kolorowych dekoracji, radosnej atmosfery i pozytywnej energii. Dzieci z zainteresowaniem śledziły przygody bohaterów, a ich entuzjastyczne reakcje pokazały, jak bardzo podobało im się to wiosenne spotkanie z teatrem!
5
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca 2025 roku w naszej szkole uczniowie klasy młodszych obchodzili Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci oglądały filmy edukacyjne o wiośnie, rozwiązywały zagadki i uczyły się piosenek o tematyce wiosennej. Wykonywały także prace plastyczno- techniczne: malowały kwiaty, wykonywały z kółek bociany, ozdabiały gałązki kolorową bibułą lub popcornem. Poszukiwały wiosny w Parku Łokietka, wypełniając ,,Dzienniczek obserwacji”, zaznaczając oznaki wiosny, nowej pory roku. Podczas słonecznej pogody zażywały ruchu, wykorzystując sprzęt stały – siłownię oraz bawiły się na placu zabaw.Ten dzień był bardzo emocjonujący. Dostarczył dzieciom wielu radosnych przeżyć i dużo uśmiechu.
18
Dzień kolorowej skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Podkreślamy jego znaczenie, ubierając kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazujemy symboliczne wsparcie osobom, które borykają się na co dzień z wieloma ograniczeniami. Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21.03., a że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i barwna kolorystyka symbolizują tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem.
W tym dniu nasi uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne, założyli kolorowe skarpetki oraz obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się, jakie zainteresowania i pasje mają takie osoby. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
5
„Uczymy się przez zabawę”- wycieczka do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
11 marca 2025 roku dzieci z klasy 1a, 1b i 1c udały się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Młyn Wiedzy to miejsce służące nauce i zabawie. Celem wycieczki było wzbudzenie u uczniów ciekawości świata poprzez zainteresowanie ich naukami przyrodniczymi i technicznymi. W czasie wizyty uczniowie poznawali zmysły, budowę ludzkiego ciała, tworzyli muzykę, poznawali bogactwo fauny Polski, zjawiska fizyczne powodujące różne iluzje, korzystali z pracowni kreatywnej przeBUDOWA, a przede wszystkim osobiście przeprowadzali eksperymenty i mogli stać się na chwilę prawdziwymi naukowcami. Był to czas nie tylko świetnej zabawy, ale okazja do zdobywania i odkrywania w sobie pasji. Wrażeń było co niemiara. Szczególną uwagę uczestników wycieczki przykuł jeden z rekwizytów. Było to wahadło Foucaulota, które umożliwia obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi.
Czas w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy płynął szybko. Zadowoleni, w pełni usatysfakcjonowani wróciliśmy do szkoły. Pozostały pamiątkowe zdjęcia, uśmiechy na twarzach dzieci i zakupione pamiątki.
25
Projekt "„Kololove”
27 i 28 lutego 2025 r. nasza szkoła gościła uczniów Liceum Ziemi Kujawskiej, którzy w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” stworzyli własny projekt społeczny.
Głównym celem tej platformy jest edukacja młodzieży szkolnej w kontekście świadomego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej oraz nauka pracy w zespole. Biznes jest ciałem doradczym, który wzmacnia kompetencje młodzieży. Zajęcia w ramach inicjatywy „Kololove” przeprowadzone zostały w klasach I – III. Podczas nich poruszono temat stresu. Nasi uczniowie mogli zdobyć umiejętności odreagowywania napięć, poszerzyć wachlarz stosowanych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jednym z zaproponowanych sposobów była zabawa z kolorami, które mają duży wpływ na emocje. Dzieci tworzyły własne prace plastyczne, wykorzystując kredki, farby, naklejki i inne środki. To były ciekawe i pouczające zajęcia.
15
Z wizytą w niezwykłym miejscu
24 lutego 2025 r. uczniowie klasy 3 b uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu z okazji Maslenicy w ukraińskim lokalu „U Nata.li”. Maslenica to karnawałowy ostatkowy tydzień, czas uczt i zabaw. Kluczową rolę w festiwalu smaków odgrywają pyszne naleśniki zwane blinami. Uczniowie zostali serdecznie powitani przez właścicielkę lokalu, wprowadzeni w klimat ukraińskiego święta i wzięli udział w poczęstunku blinami. Uczniom sprawiło to wiele radości, zachwycali się smakiem potraw i wspaniałym deserem. Dzieci poznały tradycje naszych wschodnich sąsiadów i chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami. Właścicielce lokalu „U Nata.li” serdecznie dziękujemy za zaproszenie naszych uczniów.
7
Spotkanie z Babciami i Dziadkami
19 lutego 2025 roku w klasie 3 d odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przedstawiły program artystyczny składający się z życzeń oraz części wokalno- tanecznej. Po występach uczniowie wręczyli swoim Babciom i Dziadkom upominki w formie autorskich obrazów malowanych farbami na płótnie, co najbardziej ucieszyło ich bliskich. Wspólnie skorzystali także ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez trójkę klasową.
Dzień ten był wyjątkowy, pełen wzruszeń oraz niezapomnianych wrażeń dla uczniów klasy 3 d i ich rodzin.4
„Ach, co to był za bal…”
21 lutego 2025 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas I – III. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Było bardzo kolorowo. Nie brakowało postaci z bajek, filmów i kreskówek. Wszyscy pląsali w rytm radosnej muzyki. Były również dodatkowe atrakcje w postaci konkursów. Wszyscy bawili się znakomicie. Humor dopisywał zarówno dzieciom jaki i wychowawczyniom, które towarzyszyły swoim uczniom w zabawie.
10
"Mały Miś" – sportowa rywalizacja najmłodszych!
20 lutego 20205r. odbyły się zawody sportowe dla uczniów klas I-III pod hasłem „Mały Miś”. Celem wydarzenia było nie tylko rywalizowanie i zdobycie „misia”, ale przede wszystkim promowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych, rozwijanie umiejętności motorycznych oraz integracja dzieci z różnych klas. Wszystkie drużyny starały się dać z siebie wszystko, walcząc do samego końca. Ważniejsze jednak niż same wyniki była radość, uśmiech oraz wspólna zabawa.
W tym roku zawody, w poszczególnych grupach wiekowych, wygrali uczniowie z klas: 1b, 2a i 3a.
Serdecznie gratulujemy!!!
1
2b - Bezpieczni w sieci
1c - Bezpieczni w sieci...
- 13
Wycieczka edukacyjna klasy 3d
Z okazji walentynek uczniowie klasy 3 d udali się na wycieczkę rekreacyjno- edukacyjną. Najpierw dzieci były w Honolulu, gdzie aktywnie spędziły czas. Później w McDonald's zjadły ulubiony posiłek, a kolejnym elementem wyjścia były edukacyjne zakupy w Castoramie i warsztaty majsterkowicza. Dzieci wykonały tablice kredowe i otrzymały upominki. Dziękujemy obsłudze Castoramy za ciekawe wskazówki dla majsterkowicza.
8
Uczymy się, jak nieść pomoc potrzebującym…
3 lutego 2025 r. uczniowie klas I wzięli udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadzili ratownicy medyczni z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. Celem spotkania było wyrobienie odpowiednich postaw u dzieci oraz przygotowanie ich do natychmiastowego przeprowadzenia akcji ratunkowej w obliczu wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia.
Program zajęć obejmował część teoretyczną i praktyczną. W wyniku spotkania pierwszoklasiści zdobyli wiedzę na temat:
-w jakich wypadkach należy wzywać pomoc;
-o czym i w jaki sposób należy powiadomić służby medyczne;
-jakie są numery telefonów alarmowych;
-jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku ciała obcego w drogach oddechowych;
-kiedy i dlaczego należy rozpocząć resuscytację.
Poza tym uczniowie obejrzeli demonstrację, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej osobie nieprzytomnej oraz jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
W części praktycznej uczestnicy mieli możliwość indywidualnego ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem fantomów.
Udział w tym szkoleniu przyczynił się do pogłębienia i usystematyzowania wiedzy uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz umożliwił nabycie umiejętności racjonalnego zachowania w nagłych przypadkach, jak również zwiększył świadomość dzieci na temat roli ratownictwa społecznego i konieczności niesienia pomocy.
Dziękujemy Prowadzącym za wiedzę przekazaną w fachowy i dostępny sposób, a także możliwość praktycznego jej wykorzystania podczas ćwiczeń.
31
Zajecia warszatowe w „Castoramie”
16 stycznia 2025 r. uczniowie klasy 1 c uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo”. Głównym celem warsztatów było rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzenie wyobraźni, rozwijanie zdolności manualnych oraz praktyczna nauka pracy z narzędziami. Na warsztatach dzieci uczyły się wbijania gwoździ. Czynność ta wymagała od nich nie lada umiejętności. Jednak pod czujnym okiem wykwalifikowanych pracownic z „Castoramy” wszyscy wykonali swoją pracę doskonale. W ten sposób przygotowali bazę pod obrazy. Następnie wystarczyło tylko umiejętnie wypełnić kontury kolorowymi nitkami i powstały przepiękne serca i wazony dla babć i dziadków z okazji ich święta. W trakcie zajęć dzieci nie tylko poznały podstawy stolarki, nieznaną im do tej pory technikę plastyczną string -art, ale również świetnie się bawiły.
Ponadto uczniowie zwiedzili poszczególne działy sklepu „Castorama”, zapoznawali się z zadaniami zawodowymi sprzedawcy oraz oglądali urządzenia techniczne, które ułatwiają sprzedawcom pracę. Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze, sprawiły dzieciom dużo radości i przyczyniły się do dumy z własnych dokonań.
16
„Zimowe” spotkanie z WOPR
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, 9 stycznia 2025 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Ratownikami Wodnym Grupy Interwencyjnej WOPR Włocławek. Miało ono na celu uświadomienie uczniom zasad bezpieczeństwa podczas ferii. Przedstawione rady i przestrogi pozwoliły uzmysłowić dzieciom konsekwencje nierozważnych zachowań. Korzystając z przyjemności zabawy, nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Ratownicy przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegali przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Udzielili także wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja z uczniami oraz przeprowadzono pokaz pierwszej pomocy.
Wszystkim uczniom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.
„Wieczór w szkole” klas II
W czwartkowy wieczór, 19 grudnia 2024 roku uczniowie młodszych klas przybyli do szkoły odpowiednio przygotowani- wyposażeni w poduszki, koce, przytulanki oraz mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, aby wziąć udział w „Wieczorze w szkole”. Spotkanie dzieci wykorzystały na wspólną zabawę, mogły tego późnego popołudnia beztrosko spędzić czas. Pierwsza część „Wieczoru w szkole” to podchody- zabawa ulubiona przez wszystkich. Ślady i zadania, które po drodze były do wykonania, zaprowadziły nas do świątecznego upominku, przygotowanego przez Świętego Mikołaja. Następnie do wspólnego tańca porwała wszystkich p. Magdalena Musielewicz, a w świat bajki zabrała dzieci p. Katarzyna Charzewska. Uczestnicy spotkania mieli także okazję przygotować pod okiem Pań z „Doliny talentów” świąteczne torby. Zwieńczeniem wieczoru były przepyszne, ciepłe tosty oraz słodki poczęstunek. Uczniowie bawili się wyśmienicie. Potrafili zgodnie, pomysłowo i na wesoło się integrować.
28
Warsztaty z zoologiem z „Ranczowiska”
3 grudnia 2024 roku na terenie szkoły odbyły się warsztaty zoologiczne. Uczniowie klas: 2b, 2c i 3d dowiedzieli się, jak żyją i czym żywią się zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów. Dzieci były zachwycone i chętnie głaskały lub brały na ręce nieznane i znane zwierzaki. Żywa lekcji przyrody okazała się dla uczniów strzałem w dziesiątkę.
6
Mikołajki pachnące piernikiem…
Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu i intensywnym smaku to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić polskie Boże Narodzenie. Uczniowie klasy I c w celu kultywowania polskich tradycji i zwyczajów 6 grudnia dekorowali upieczone przez rodziców pierniczki. Na moment każde dziecko przemieniło się w cukiernika. Powstały prawdziwe piernikowe cudeńka. Była to jednocześnie okazja do zabawy i wspólnego spędzenia czasu. Podczas dekorowania wszyscy bawili się wspaniale. Unoszący się w powietrzu aromat pierników, pięknie ubrana choinka i upominki od Mikołaja wszystko to sprawiło, że poczuliśmy już magię Świąt. Wszystkim życzymy, aby magia Świąt wypełniła również Wasze serca .
6
Mikołajki w bibliotece publicznej.
W czasie poprzedzającym mikołajki uczniowie klas pierwszych naszej szkoły odwiedzili Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Żytniej. Celem wizyty było zapoznanie z różnorodnością zbiorów oraz uczestniczenie w zajęciach dotyczących historii mikołajek oraz świętowaniu bożonarodzeniowym. Dodatkowo dzieci oglądały wystawę obrazów wykonanych z różnokolorowych guzików. Każde dziecko otrzymało wykonane przez siebie prace plastyczne – pokolorowane bombki.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty i zadeklarowali, że chętnie będą wracać do biblioteki w przyszłości. Wizyta w bibliotece publicznej była bardzo udana i z pewnością przyczyniła się do rozwijania pasji czytelniczych u uczniów.
20
Niezwykłe przedstawienie
- 3
6 grudnia 2024 roku uczniowie klas młodszych mieli niezwykłą okazję obejrzeć magiczne przedstawienie przygotowane przez Teatr „Pomarańczowy Cylinder”. Spektakl zachwycił różnorodnością postaci, humorem i świątecznym klimatem, który wprowadził dzieci w wyjątkowy nastrój. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Dzięki kreatywnym pomysłom aktorów widzowie mogli współtworzyć spektakl, dodając do niego swoją energię i spontaniczność. Sala wypełniła się śmiechem i aplauzem, co stworzyło niezapomnianą atmosferę wspólnej zabawy.
Zabawa Andrzejkowa
- 6
Spotkanie nie tylko z lekturą
Uczniowie klasy 2 b i 2 c zaczęli omawianie lektury "Psie troski", która ma na celu uwrażliwienia na krzywdę, wyrządzaną przez ludzi zwierzętom. W związku z tym wychowawczynie obu tych klas postanowiły omówić na "żywym" organizmie budowę psa, jak powinniśmy o niego dbać, żeby był szczęśliwy. Dzieci miały okazję poznać pupile swoich Pań. Uśmiech na twarzy dzieci- bezcenny :)
4
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
„BEZPIECZNE OTOCZENIE – RÓŻNE ASPEKTY” – klasy I - III
Funkcjonariuszka Straży Miejskiej we Włocławku p. Elżbieta Rybicka gościła w naszej szkole w dniach 19.11.2024 r., 22.11.2024 r. i 26.11.2024 r. Przeprowadziła dla uczniów klas I - III zajęcia profilaktyczne na temat „Bezpieczne otoczenie – różne aspekty”. Celem zajęć było kształtowanie u uczniów umiejętności przewidywania zagrożeń i ponoszenia konsekwencji swoich działań, utrwalenie zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności wezwania służb ratunkowych. Udzielono uczniom wskazówek, jak należy się zachować i czego nie należy robić w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą. Nie brakowało również elementarnych zasad dotyczących bezpiecznych zabaw w domu i poza nim. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć umiejętności przewidywania niebezpiecznych zdarzeń i asertywność. Zajęcia miały także na celu dostarczenie uczniom wiedzy na temat cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści. Pod koniec spotkań mogli skorzystać z możliwości zadawania pytań. Mamy nadzieję, że dzięki rozmowom z funkcjonariuszką Straży Miejskiej nasi uczniowie będą bardziej ostrożni w swoich poczynaniach i unikną wielu niebezpieczeństw.
Marsz Niepodległości
8 listopada 2024r. uczniowie klas pierwszych wraz z przedszkolakami z Przedszkoli nr 9 i 35 uczestniczyli w Marszu Niepodległości. Dzieci zaopatrzone w biało – czerwone chorągiewki i kotyliony przemaszerowały ulicami osiedla Kazimierza Wielkiego. Uczniowie klas 2 i 3 zostali w szkole i wykonywali różnorodne prace plastyczno – techniczne związane ze Świętem Niepodległości oraz w bibliotece szkolnej oglądali wystawę poświęconą 11 listopada.
4
Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości
6 listopada 2024r. klasa 3 b zaprezentowała uczniom klas 1-3 i zaproszonym gościom z pobliskich przedszkoli montaż słowno- taneczno-muzyczny. Dzieci, wykonując taniec współczesny do Etiudy Rewolucyjnej c- moll Fryderyka Chopina, wprowadziły słuchaczy w uroczysty nastrój. Widzowie uważnie wysłuchali słowa mówionego, wierszy oraz wspólnie z solistami śpiewali dobrze znane wybrane pieśni patriotyczne.
7 listopada 2024r. uczniowie klas 2 i 3 udali się do Teatru Impresaryjnego na spektaklu „Polak mały”. Narracja i dialogi tego widowiska oparte były na prezentacji legend, związanych z patriotycznym tematem dotyczącym symboli, np. „O Lechu, Czechu i Rusie” – orzeł i barwy biało-czerwone, „O Lajkoniku” - Lajkonik i hejnał, „O warszawskiej Syrence”, „O wawelskim smoku”. Pomiędzy legendami przewijały się dialogi z wykorzystaniem wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?”.
8 listopada 2024r. uczniowie klas pierwszych wraz z przedszkolakami z Przedszkoli nr 9 i 35 uczestniczyli w Marszu Niepodległości. Dzieci zaopatrzone w biało – czerwone chorągiewki i kotyliony przemaszerowały ulicami osiedla Kazimierza Wielkiego. Uczniowie klas 2 i 3 zostali w szkole i wykonywali różnorodne prace plastyczno – techniczne związane ze Świętem Niepodległości oraz w bibliotece szkolnej oglądali wystawę poświęconą 11 listopada.
50
Ślubowanie Klas Pierwszych- 25 października 2024 r.
Dnia 25 października w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas: I a, I b i I c. Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu Pierwszoklasisty. Od tego dnia dziecko czuje się już pełnoprawnym członkiem społeczności uczniowskiej.
Tegoroczne ślubowanie przebiegało pod hasłem: "Mały odkrywca, wielkie aspiracje - wyruszamy w nową podróż". Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny. Uczniowie zgodnie z tematem przewodnim ślubowania podróżowali po Polsce, zwiedzali różne kraje, a nawet wyruszyli w Kosmos pod czujnym okiem swoich wychowawców. Wykazali się umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi, a tym samym zdali egzamin na ucznia.
Następnie złożyli ślubowanie na sztandar, że będą dobrymi Polakami, kochającymi swoją Ojczyznę, dobrymi uczniami i kolegami, będą dbać o dobre imię szkoły i klasy. Po czym p. Dyrektor dokonały aktu pasowania na uczniów. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz kuferki ze słodyczami.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.
Powodzenia!
Wycieczka do Torunia
23 października 2024 r. uczniowie klas III b i III d uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Torunia.
W programie były warsztaty „Działajmy, w grupie siła”. Dzieci wspólnie i z dużym zaangażowaniem wykonywały różne projekty oraz rozmawiały z Panią prowadzącą o tym, jak rozumieć grupę społeczną i jakie są rodzaje więzi społecznych.
Po zajęciach zwiedzały „Młyn Wiedzy” i uczestniczyły, bawiąc się jednocześnie, w różnorodnych eksperymentach. Po pełnym wrażeń pobycie w „Młynie Wiedzy” zwiedzały Stare Miasto, samodzielnie opowiadając o znanych zabytkach związanych z Mikołajem Kopernikiem. Spacerując po wcześniej wytyczonym szlaku, opowiadały legendy i prezentowały ciekawe informacje o mieście Mikołaja Kopernika.
Opuszczając Toruń, uczniowie zaopatrzyli się w pyszne toruńskie pierniczki i pamiątki.
W drodze powrotnej do Włocławka słuchali opowiadania „Kolczatek” Heleny Bechlerowej czytanego przez Panią bibliotekarkę – opiekuna wycieczki, a następnie odpowiadali na pytania dotyczące usłyszanej historii jeżyka Kolczatka. Pytania dotyczyły także Złotej Polskiej Jesieni –pięknych widoków zza okien autokaru. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
33
Co to jest prąd?
Nasz szkoła, mając na względzie zapobieganie wypadkom porażenia prądem wśród najmłodszych, a także zwiększenie świadomego użytkowania energii elektrycznej, bierze udział w programie edukacyjnym „Bezpieczna Kraina ENERGA-OPERATOR SA”. Dzieci uczą się bezpiecznego i racjonalnego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz zasad odpowiedniego zachowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej.Uczniowie z klasy III b z uwagą śledzą przekazywane im przez nauczyciela trudne zagadnienia związane z prądem, chętnie oglądają filmy i biorą udział w eksperymentach.
3
Pierwsza szkolna wycieczka
4 października 2024r. uczniowie klas 1 uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Gorenia. Brali udział w atrakcyjnych zajęciach przyrodniczo- ekologicznych. Spotkali się z pszczelarzem, który ciekawie opowiadał o życiu pszczół i ich zwyczajach oraz uczestniczyli w słodkim poczęstunku pszczelim. Dużą atrakcją była przejażdżka zieloną kolejką po terenie Gostyńsko- Włocławskiego Parku. Dzieci mogły także podziwiać ptaszarnie z egzotycznymi okazami, stajnię z kucykami i osiołkami, wybieg dla danieli oraz mini zoo z bardzo ciekawymi zwierzętami. Szkoła w Goreniu zorganizowała słodki poczęstunek, a po wszystkich warsztatach pierwszoklasiści mogli bawić się na nowoczesnym i bezpiecznym placu zabaw.
Wszyscy bawili się wspaniale i wrócili zadowoleni do szkoły.
10
Ekologicznie od najmłodszych lat…
Uczenie dzieci zasad ekologii to nie tylko nauka odróżniania pojemników na szkło od tych na plastik. To także wychowanie w duchu odpowiedzialności za otaczający nas świat, nauka wrażliwości i kształtowanie świadomości. To także przejaw troski o przyszłość dzieci. Dlatego już dziś powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zaszczepić w dzieciach ducha ekologii. Jednym ze sposobów, aby zrobić to w przyjemny i ciekawy dla najmłodszych sposób, jest udział w warsztatach ekologicznych.
19 września 2024 roku w klasach II odbyło się spotkanie z Pracownikiem z CEE. Jego celem było przybliżenie dzieciom ekosystemu, w którym żyją zwierzęta w Polsce. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, na czym polega metoda obserwacji w naukach przyrodniczych. Wcielały się w przyrodników i podejmowały próbę obserwowania wybranych zwierząt, ich zwyczajów i życia. Uczniowie brali udział w zabawie ruchowej, podczas której naśladowały różne zwierzęta.
Pierwsza Pomoc Przedmedyczna
19 września 2024 r. w naszej szkole odbył się pokaz, podczas którego wykwalifikowany ratownik firmy „Fantoman” spotkał się z uczniami klas trzecich.
Podczas pokazu dzieci dowiedziały się, jak zabezpieczyć miejsce wypadku, jak sygnalizować ludziom, że potrzebna jest pomoc, jak wzywać karetkę. Uczniowie ćwiczyli resuscytację, oglądali pokaz uciśnięcia klatki piersiowej na fantomach różnych rozmiarów. Każde dziecko mogło wykonywać masaż serca. Uczniowie także dowiedzieli się, jak opatrywać rany, jak robić opatrunki, a także obejrzeli karetkę i dotykali sprzęt medyczny. Wiele dzieci przełamało swój lęk, otworzyło się na pomoc innym ludziom, a także poszerzyło swoje umiejętności.
Uczniowie byli zainteresowani pokazem, o czym świadczą zadawane przez nich ratownikowi pytania.8
„Ważę, kroję, piję”
Uczniowie klasy 3 d wzięli udział w zajęciach edukacyjno-zdrowotnych, podczas których uczyli się ważyć owoce i warzywa, obsługiwać wagę szalkową, przeliczać gramy na dekagramy i na odwrót. Następnie dzieci kroiły, obierały owoce i warzywa, obsługiwały sokowirówkę.
Na koniec lekcji smakowały wykonany sok, mając świadomość, że piją napój pełen witamin.9