Zasady korzystania z wypożyczalni zawarte są w regulaminie biblioteki szkolnej.
-
Uczniowie klas I mogą korzystać z wypożyczalni po pasowaniu na czytelnika, mogą wypożyczyć jedną książkę na okres dwóch tygodni.
-
Uczniowie klas II – III mogą wypożyczyć maksymalnie dwie książki na okres dwóch tygodni.
-
Uczniowie klas IV – VIII mogą wypożyczyć maksymalnie trzy książki na okres dwóch tygodni.
Za wypożyczone książki czytelnicy odpowiadają materialnie, w przypadku zagubienia lub zniszczenia czytelnik ma obowiązek odkupienia książki takiej samej lub wskazanej przez nauczyciela-bibliotekarza.
Zasady korzystania z czytelni określone są w regulaminie czytelni.
Biblioteka pełni funkcje kształcąco-wychowawczą oraz kulturalno-rekreacyjną. Głównym zadaniem bibliotekarza jest uświadamianie uczniom korzyści płynących z czytania i rozwijania umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy.
W bibliotece gromadzone są potrzebne czytelnikom książki i materiały oraz prezentowane tematycznie wystawy, nowości czytelnicze.
W bibliotece organizowane są wewnętrzne konkursy czytelnicze a osiągnięcia uczniów są eksponowane i nagradzane.
W czytelni bibliotecznej uczniowie mogą w ciszy odrobić lekcje a nad tymi dziećmi, które z różnych powodów spędzają czas lekcyjny w bibliotece, sprawowana jest opieka.
Biblioteka bierze udział w podnoszeniu jakości pracy nauczycieli oraz promowaniu szkoły.
-
Wigilia w bibliotece.
LISTOPADOWO - GRUDNIOWE WEEKENDY Z KSIĄŻKĄ I OWOCEM
Jesień to przepiękna, malownicza pora roku. Mówi się „złota polska jesień”.
Złota polska jesień, w barwach tonie,
Każdy liść jak złoty promień,
Czerwienią, brązem i żółcią lśni,
Ogród wspomnień w sercu tkwi.
Słońce przez chmury łagodnie prześwituje,
Wiatr cichutko w liściach szemrze,
Ptak wędrowny pieśń swą snuje,
Jesień w duszy trwa najdłużej.
Jednakże wystarczy się odpowiednio ubrać, wziąć ze sobą parasol i deszcz ni żadna plucha nie będą straszne. Oczywiście wcześniej należy zadbać o właściwy strój i dobrostan, aby cieszyć się zdrowiem. Zimą, żeby cieszyć się ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, należy zadbać o urozmaiconą dietę uzupełnioną owocami. Takimi najpowszechniejszymi są jabłka i gruszki, które można z przyjemnością jeść i jednocześnie „delektować” się czytaniem w weekendowe popołudnia lub dowolnie wybraną porą dnia, gdy za oknem powiewa chłód i nie korzystamy z zabaw na świeżym powietrzu.
W celu zwiększenia zainteresowania Was, nasi drodzy Uczniowie, książkami i czytaniem zapraszamy do akcji czytelniczej pod tytułem:
„LISTOPADOWO - GRUDNIOWE WEEKENDY Z KSIĄŻKĄ I OWOCEM”.
Pragniemy, aby ta akcja czytelniczo – zdrowotna polegała na rodzinnym 30–minutowym czytaniu książek w każdy listopadowy i grudniowy weekend jednocześnie zjedzeniu minimum jednego jabłka lub innego owocu przez każdego członka rodziny. Nam- nauczycielom- bardzo zależy, abyście to Wy -nasi drodzy Uczniowie- pamiętali o zaletach odżywczych płynących ze zjadania owoców oraz zaletach duchowo – naukowych wynikających z czytania nie tylko lektur, ale każdego rodzaju literatury. Łącząc ze sobą czytanie i jedzenie owoców, zyskuje Wasz organizm bardzo dużo zdrowia.
Zapraszamy do biblioteki po dowolną lekturę na weekend.
"Ze szkolnej ławki na okładki"
Oto prace naszych uczniów zakwalifikowane do ogólnopolskiego konkursu "Ze szkolnej ławki na okładki". Gratulujemy wspaniałych dzieł!
5
Nowości w naszej szkolnej bibliotece
W ostatnich miesiącach nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele interesujących nowości, które z pewnością przyciągną Waszą uwagę i zaspokoją oczekiwania.
Dzięki staraniom bibliotekarzy, wsparciu ze strony dyrekcji oraz hojności rodziców możemy cieszyć się z wielu nowości książkowych wzbogacających nasze zasoby.
Jedną z najważniejszych nowości jest seria książek popularnonaukowych, które w przystępny sposób przybliżają zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Znajdziemy tu tytuły dotyczące astronomii, biologii, chemii, a także historii i geografii. Książki te są bogato ilustrowane i napisane w sposób zrozumiały dla młodszych czytelników, co sprawia, że nauka staje się przyjemnością.
Dla miłośników literatury pięknej biblioteka oferuje teraz kilka najnowszych powieści współczesnych autorów. Wśród nich znajdują się zarówno bestsellery, jak i mniej znane, ale równie wartościowe tytuły. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od romansów, przez thrillery, po literaturę obyczajową. Warto zwrócić uwagę na książki, które zdobyły prestiżowe nagrody literackie, co świadczy o ich wysokiej jakości.
Podsumowując, nasza szkolna biblioteka stale się rozwija i dostosowuje swoją ofertę do potrzeb czytelników. Nowości, które pojawiły się w ostatnim czasie, z pewnością zachęcą uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki i odkrywania fascynującego świata literatury.
25
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klas 3 z naszej szkoły przygotowali wyjątkowy filmik promujący radość z głośnego czytania! Czytanie na głos to świetna zabawa i doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni!
Dzień Kropki
15 września obchodzimy Dzień Kropki – święto, które inspiruje do odkrywania swoich talentów i wyrażania siebie. Jego korzenie sięgają książki „Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa. To opowieść o dziewczynce imieniem Vashti, która dzięki wsparciu nauczycielki odkrywa swój twórczy potencjał, zaczynając od namalowania zwykłej kropki.
Dzień Kropki to doskonała okazja do twórczej zabawy, ale również przypomnienie, że każdy z nas ma w sobie talent – wystarczy zrobić pierwszy krok i odważyć się spróbować.
16 września 2024 r. w szkolnej czytelni uczniowie klas 1-3, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, stworzyli kreatywne prace plastyczne, które następnie ożywili przy pomocy animacji. To święto było dla nas inspiracją do odkrywania talentów i odwagi w wyrażaniu siebie!
12
Narodowe Czytanie 2024
W piątek, 6 września 2024 roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję czytania literatury narodowej. W tym roku był to dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. Wybrane fragmenty utworu czytali:
p. Iwona Palińska – Kacprowicz (Strach),
p. Joanna Świeczkowska (Imaginacja),
p. Łukasz Rutkowski (Diabeł),
p. Paweł Reroń (Car),
oraz uczniowie z kl. 7c :
Lena Wawrzonkoska i Alicja Miłek (Obie Władze),
Michał Grudziński (Widmo),
Franciszek Mazurek (Kordian).
Choć tekst dramatu nie należy do łatwych, słuchacze w skupieniu wysłuchali recytacji i nagrodzili lektorów brawami.
9