• stanowi integralną część szkoły. Głównym zadaniem jest wykorzystanie jej potencjału jako przestrzeni do rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci.

Tygodniowy czas pracy biblioteki dostosowany jest do potrzeb uczniów i pracowników.

W roku szkolnym 2024/2025 biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00.

Z biblioteki mają prawo korzystać uczniowie, nauczyciele zatrudnieni w szkole, pracownicy obsługi i rodzice.
  • Zasady korzystania z wypożyczalni zawarte są w regulaminie biblioteki szkolnej.

• Uczniowie klas I mogą korzystać z wypożyczalni po pasowaniu na czytelnika, mogą wypożyczyć jedną książkę na okres dwóch tygodni.

• Uczniowie klas II – III mogą wypożyczyć maksymalnie dwie książki na okres dwóch tygodni.

• Uczniowie klas IV – VIII mogą wypożyczyć maksymalnie trzy książki na okres dwóch tygodni.

Za wypożyczone książki czytelnicy odpowiadają materialnie, w przypadku zagubienia lub zniszczenia czytelnik ma obowiązek odkupienia książki takiej samej lub wskazanej przez nauczyciela-bibliotekarza.

Zasady korzystania z czytelni określone są w regulaminie czytelni.

Biblioteka pełni funkcje kształcąco-wychowawczą oraz kulturalno-rekreacyjną. Głównym zadaniem bibliotekarza jest uświadamianie uczniom korzyści płynących z czytania i rozwijania umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy.

W bibliotece gromadzone są potrzebne czytelnikom książki i materiały oraz prezentowane tematycznie wystawy, nowości czytelnicze.

W bibliotece organizowane są wewnętrzne konkursy czytelnicze a osiągnięcia uczniów są eksponowane i nagradzane.

W czytelni bibliotecznej uczniowie mogą w ciszy odrobić lekcje a nad tymi dziećmi, które z różnych powodów spędzają czas lekcyjny w bibliotece, sprawowana jest opieka.

Biblioteka bierze udział w podnoszeniu jakości pracy nauczycieli oraz promowaniu szkoły.

• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

• Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klas 3 z naszej szkoły przygotowali wyjątkowy filmik promujący radość z głośnego czytania! Czytanie na głos to świetna zabawa i doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni!

• Dzień Kropki

• 15 września obchodzimy Dzień Kropki – święto, które inspiruje do odkrywania swoich talentów i wyrażania siebie. Jego korzenie sięgają książki „Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa. To opowieść o dziewczynce imieniem Vashti, która dzięki wsparciu nauczycielki odkrywa swój twórczy potencjał, zaczynając od namalowania zwykłej kropki.

Dzień Kropki to doskonała okazja do twórczej zabawy, ale również przypomnienie, że każdy z nas ma w sobie talent – wystarczy zrobić pierwszy krok i odważyć się spróbować.

16 września 2024 r. w szkolnej czytelni uczniowie klas 1-3, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, stworzyli kreatywne prace plastyczne, które następnie ożywili przy pomocy animacji. To święto było dla nas inspiracją do odkrywania talentów i odwagi w wyrażaniu siebie!

• Narodowe Czytanie 2024

• W piątek, 6 września 2024 roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję czytania literatury narodowej. W tym roku był to dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. Wybrane fragmenty utworu czytali:

p. Iwona Palińska – Kacprowicz (Strach),

p. Joanna Świeczkowska (Imaginacja),

p. Łukasz Rutkowski (Diabeł),

p. Paweł Reroń (Car),

oraz uczniowie z kl. 7c :

Lena Wawrzonkoska i Alicja Miłek (Obie Władze),

Michał Grudziński (Widmo),

Franciszek Mazurek (Kordian).

Choć tekst dramatu nie należy do łatwych, słuchacze w skupieniu wysłuchali recytacji i nagrodzili lektorów brawami.